Przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” spotkali się z Ministrem Sprawiedliwości i przedstawicielami resortu. Rozmowy dotyczyły zmian w zakresie procedury karnej, zamrożenia wynagrodzeń sędziów, stanu spoczynku i reorganizacji sądów rejonowych.

W dniu 17 stycznia 2012 roku odbyło się w Ministerstwie Sprawiedliwości spotkanie przedstawicieli zarządu SSP "Iustitia" w osobach Prezesa Macieja Strączyńskiego i wiceprezesów: Jolanty Korwin-Piotrowskiej oraz Łukasza Piebiaka z Ministrem Sprawiedliwości RP Jarosławem Gowinem. Ministrowi towarzyszyli wiceminister Grzegorz Wałejko i Szef Gabinetu Politycznego Piotr Dardziński.

W trakcie spotkania poruszono kwestię zmian procedury karnej, zmierzających do usprawnienia postępowań sądowych. Zarząd SSP „Iustitia" wskazał, że ponad rok temu przedstawił projekt zmian, który zawiera rozwiązania dalej idące, niż projekt przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zadeklarował gotowość udziału w pracach nad projektem opracowywanym w ministerstwie - wskazuje Rzecznik Prasowy SSP "Iustitia".

Zobacz: ''Iustitia'' przeciwna likwidacji sądów rejonowych

Odnosząc się do ustawy okołobudżetowej, Zarząd SSP „Iustitia" wskazał, że podstawą wynagrodzeń sędziów musi być średnia krajowa w gospodarce narodowej, gdyż uzależnienie wynagrodzeń sędziowskich od decyzji politycznych pociągnie za sobą ich realny spadek, co przecież miało miejsce, gdy wynagrodzenia sędziów zależały od uchwalanej w ustawie budżetowej kwoty bazowej - czytamy w komunikacie Rzecznika Prasowego SSP "Iustitia".

Wobec deklaracji Ministra Sprawiedliwości, że „zamrożenie" wynagrodzeń na 2012 r. jest sprawą niepodlegającą dyskusji, Prezes SSP „Iustitia" wskazał, że Stowarzyszenie w pełni popiera decyzję Pierwszego Prezesa SN o skierowaniu sprawy obniżenia wynagrodzeń sędziów do TK ze skargą konstytucyjną. Zarząd SSP „Iustitia" wskazał również, że konieczne jest zmniejszenie nadmiernych różnic między zarobkami sędziów, z korzyścią dla najniższych szczebli - czytamy w komunikacie.

Zobacz: ''Iustitia'' w sprawie projektu zmian procedury karnej

Jednocześnie Rzecznik Prasowy SSP "Iustitia" poinformował, że odnośnie stanu spoczynku, Minister zadeklarował, że prowadzone będą prace związane z podniesieniem wieku przechodzenia w stan spoczynku do 67 lat oraz zniesienia możliwości wcześniejszego przechodzenia na emerytury, w tym w stan spoczynku a zmiany te mają ominąć sędziów pozostających obecnie w służbie. Jednakże jak wskazał Rzecznik Prasowy SSP "Iustitia" z uwagi na brak projektu Zarząd SSP „Iustitia" nie zajął stanowiska w tym zakresie, deklarując zarazem gotowość do prowadzenia rozmów, z uwzględnieniem specyfiki stanu spoczynku jako jednej z gwarancji niezawisłości sędziów.

Ponadto w opinii SSP „Iustitia" zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zniesienia 121 sądów, proponuje wadliwy mechanizm reorganizacji sądów rejonowych. Stowarzyszenie jest skłonne uczestniczyć w dalszych pracach nad zmianą tego projektu - czytamy w komunikacie.

Źródło:Iustitia

Zobacz także:

''Iustitia'' przeciwna zmianom regulacji dotyczących stanu spoczynku sędziów

Iustitia: To nie pierwsze zamrożenie sędziowskich wynagrodzeń