Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało 64 decyzje o przyznaniu statusu weterana oraz 7 decyzji o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego.

Do MSW w tej sprawie zwróciło się dotychczas łącznie 88 osób, w tym 77 osób ubiegających się o nadanie statusu weterana i 11 osób o nadanie weterana poszkodowanego.

Kto może ubiegać się o status weterana?

Status weterana mogą uzyskać osoby, które brały udział w działaniach poza granicami kraju w ramach m.in. kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu, czy grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Natomiast status weterana-poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.

Dofinansowanie kształcenia

Ustawa umożliwia weteranom również dofinansowanie do kształcenia. Pomoc finansowa przyznawana jest na wniosek takiego funkcjonariusza.

Zobacz więcej: MSW: Weterani będą korzystać z dofinansowania do studiów wyższych

Pomoc psychologiczna

Weterani funkcjonariusze oraz członkowie ich rodzin mogą się także ubiegać o bezpłatną pomoc psychologiczną. Pomoc psychologiczną określają przepisy rozporządzenia o pomocy psychologicznej dla weteranów - funkcjonariuszy oraz ich rodzin, które jest także aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

Zgodnie z przepisami ustawy oraz rozporządzenia weteran -funkcjonariusz lub weteran poszkodowany - funkcjonariusz oraz najbliżsi członkowie jego rodziny mają prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, jeżeli problemy zdrowotne funkcjonariusza są związane z działaniami poza granicami państwa.

Pomoc będzie udzielana bezpłatnie i poza kolejnością w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zakres pomocy obejmuje różnorodne formy terapii psychologicznej, tak aby można ją było w pełni dostosować do potrzeb konkretnego weterana-funkcjonariusza lub członka jego rodziny.

Ulgi na przejazdy

Weteranowi poszkodowanemu, który pobiera rentę inwalidzką z powodu urazów lub chorób doznanych w związku ze służbą, przysługuje ulga w wysokości 50% przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej oraz 37% ulga przy przejazdach koleją i autobusami w komunikacji krajowej. Ze zniżki na kolei i w komunikacji autobusowej weterani mogą korzystać w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w autobusach komunikacji zwykłej i przyspieszonej, a także w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne. Dokumentami potwierdzającymi prawo do zniżek jest legitymacja weterana poszkodowanego wraz z legitymacją emeryta-rencisty.

Zobacz: MON: Żołnierze dostaną podwyżki

Dodatki do rent i emerytur

Ustawa przyznaje weteranom także m.in. dodatki do rent i emerytur. Podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego stanowi najniższa emerytura. Wysokość dodatku weterana poszkodowanego uzależniona jest od uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku w związku ze służbą poza granicami państwa lub chorobą nabytą podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano świadczenia.

Dodatek weterana poszkodowanego podlega waloryzacji, poprzez ponowne obliczenie jego wysokości od kwoty najniższej emerytury. Dodatek weterana poszkodowanego jest wypłacany wraz z emeryturą lub rentą inwalidzką.

PS/źródło:MSW

Zobacz także:

Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

MSW: Funkcjonariusz otrzyma 80% uposażenia na zwolnieniu lekarskim