W dniu 31 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, której celem jest zapewnienie odpowiedniego składu osobowego zespołów ratownictwa medycznego po 1 stycznia 2013 r.

Ustawa przewiduje, że od 1 stycznia 2013 roku w zespołach ratownictwa medycznego będą mogli pracować tylko tzw. lekarze systemu, pielęgniarki systemu i ratownicy medyczni.

Nowelizacja określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Zobacz: Przeszczepy w opinii NIK

Zgodnie z nowymi przepisami lekarzem systemu ratownictwa medycznego będzie mógł być do 2020 r. lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty, albo ten, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

Do końca 2020 r. lekarzem systemu będzie mógł zostać także lekarz z doświadczeniem 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala. Lekarz ten będzie miał obowiązek rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej do 1 stycznia 2015 r.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

NIK: Pogotowie ratunkowe sposobem na dotarcie do lekarza