Dzięki wydłużonym okresom rozliczeniowym pracodawca będzie mógł swobodnie kształtować harmonogramy pracy pracowników przy jednoczesnym zastosowaniu przepisów o wypoczynku dobowym i tygodniowym.

Takie rozwiązania wprowadzone do polskiego prawa pracy ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu mogą wygasnąć już 31 grudnia 2011r., dlatego pracodawcy postulują na zasadach obecnie obowiązujących wydłużyć okres ich stosowania na 4 lata.

PKPP Lewiatan proponuje też utrzymanie możliwości indywidualnego czasu pracy pracownika na zasadach ruchomego czasu pracy. Indywidualny czas pracy pracownika daje możliwość nie stosowania przepisów o tzw. dobie pracowniczej.

Zobacz: TK: ograniczenie zakresu roszczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony niekonstytucyjne

Pozwala to na korzystne i dla pracownika i pracodawcy rozliczanie czasu pracy nie według sztywnych godzin pracy, ale faktycznie przepracowanych w ustalonym rozkładzie czasu pracy, często z elastycznymi godzinami rozpoczynania i kończenia pracy.

Lewiatan opowiada się również za umieszczeniem w Kodeksie pracy zapisów o umowie na czas realizacji projektu. Nowa umowa może mieć duże znaczenie dla sektora mikro i małych przedsiębiorstw.

Byłaby ona zawierana na czas trwania wskazanego w umowie projektu, uzgodnionego pomiędzy pracodawcą a podmiotem zewnętrznym, z wprowadzeniem możliwości prawnej jej wcześniejszego rozwiązania i z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, jeżeli strony umowy taką możliwość przewidzą.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

System równoważnego czasu pracy

Uproszczone procedury wydawania świadectw pracy już obowiązują