Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem zmian jest przyspieszenie i ułatwienie obiegu dokumentów między sądami powszechnymi, KRK i KRS.

Zgodnie z nowymi przepisami, dotychczasową wymianę dokumentów papierowych, przesyłanych pocztą, zastąpi wymiana przez system teleinformatyczny. W systemie tym będą przesyłane: karty rejestracyjne karne, zawiadomienia, informacje o ponownym skazaniu, zawiadomienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

Na początku będą funkcjonować dwa tryby wymiany informacji - obieg dokumentów papierowych przesyłanych pocztą i obieg teleinformatyczny. Uzależnione to będzie od stanu techniczno-organizacyjnego sądów.

Zobacz: UOKiK o rejestrze klauzul niedozwolonych

Nowe regulacje zapewniają również możliwość komunikowania się systemów teleinformatycznych Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowego Rejestru Karnego.

Przewiduje się dwa sposoby komunikowania się KRS z KRK. Pierwszy – polegać ma na weryfikacji danych osobowych przekazywanych przez KRS do KRK już na etapie wpisu podmiotu do rejestru lub przy dokonywaniu zmian osobowych w organach podmiotu wpisanego do KRS. W tym przypadku weryfikacja nastąpi na podstawie żądania kierowanego automatycznie do KRK.

Drugi sposób odnosić się będzie do przekazywania informacji o osobach już figurujących w KRS-ie. Wówczas z systemu KRK - z urzędu - będą przekazywane do KRS informacje o skazaniach i orzeczonych środkach karnych.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Duże zmiany w procedurze cywilnej

E-sąd czekają zmiany