30 lipca 2008 roku w Wydziale Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji odbędzie się uroczyste uruchomienie dostępu polskiej Policji do jednego z głównych instrumentów Interpolu – bazy danych DNA – za pomocą międzynarodowego Portalu DNA.

W spotkaniu i prezentacji wezmą udział m.in. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Adam Rapacki, Komendant Główny Policji - nadinspektor Andrzej Matejuk, Zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinspektor Kazimierz Szwajcowski.

Dostęp do bazy danych DNA Interpolu to m.in. efekt dobrych relacji międzynarodowych MSWiA i znakomitej opinii polskiej Policji. Kwestia udostępnienia instrumentów Interpolu polskim Policjantom była tematem rozmów jakie w europejskiej siedzibie organizacji we francuskim Lyonie w kwietniu b.r. prowadził Wiceminister Adam Rapacki.

Podsekretarz Stanu w MSWiA Adam Rapacki i Komendant Główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk spotkali się w siedzibie Interpolu w Lyonie z sekretarzem generalnym Ronaldem K. Noble. Wśród omawianych tematów znalazły się m. in. plany udostępnienia instrumentów policyjnych Interpolu poza Krajowe Biuro Centralne organizacji w Warszawie. Dzięki temu funkcjonariusze policji z tzw. "pierwszej linii" na terenie całego kraju będą mogli korzystać z międzynarodowych baz danych.

Od kwietnia do czerwca 2008 r. w Komendzie Głównej Policji trwały prace nad dostosowaniem infrastruktury technicznej oraz wypracowaniem rozwiązań organizacyjnych i prawnych, aby umożliwić polskiej Policji dostęp do bazy danych DNA Interpolu w trybie on-line, z zachowaniem bezpieczeństwa przesyłanych danych.

W lipcu 2008 r. Baza Danych DNA prowadzona przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP posiada odpowiednie warunki techniczne do wymiany danych z Bazą Danych DNA Interpolu. Standardy oznaczanych na użytek polskiej bazy profili genetycznych są zgodne z obowiązującymi w Interpolu (ESS/ISSOL). W celu wypełnienia norm jakościowych związanych z wykonywanymi w CLK KGP badaniami genetycznymi uzyskano wszelkie istotne certyfikaty krajowe i międzynarodowe (ISO 9001, ISO 17025, GEDNAP). Przetwarzanie danych w Bazie Danych DNA odbywa się w oparciu o wdrożoną i rygorystycznie przestrzeganą politykę bezpieczeństwa. Biuro Łączności i Informatyki KGP uruchomiło łączność z Bazą Danych DNA Interpolu poprzez łącze I 24/7 (za pomocą szyfrowanej sieci SDH). Biuro Prawne i Biuro Ochrony Informacji Niejawnych KGP wydały opinie o braku przeszkód prawnych dotyczących wymiany danych DNA, zarówno od strony przepisów prawa karnego procesowego, ustawy o Policji jak i ustawy o ochronie danych osobowych. Polska Policja spełniła więc wszystkie wymogi konieczne do podpisania umowy z Interpolem dotyczącej wymiany danych DNA.

14 lipca 2008 r. Komendant Główny Policji, nadinsp. Andrzej Matejuk podpisał dokument o nazwie Karta DNA– (DNA Charter) umożliwiający polskiej Policji swobodny dostęp w trybie on-line do zasobów bazy profili DNA Interpolu poprzez aplikację o nazwie Międzynarodowy Portal DNA (International DNA Gateway). Karta DNA stanowi podstawę prawną dla wyspecjalizowanego transferu danych.

Baza Danych DNA Interpolu powstała w 2003 r. w celu umożliwienia krajom członkowskim (obecnie jest ich 186) wymiany informacji dotyczących profili DNA uzyskanych w tych krajach w drodze postępowań karnych. Jest to baza o charakterze centralnym i jest ona zarządzana przez Generalny Sekretariat Interpolu, w jego siedzibie w Lyonie (Francja). Składa się ona z tzw. zapytań o sprawdzenie (DNA Search Request), przesyłanych do Interpolu z Narodowych Centralnych Biur Interpolu. Zapytania zawierają profil genetyczny sprowadzony do postaci zapisu alfanumerycznego (ciągu cyfr) oraz informację o rodzaju zdarzenia. Wymiana danych następuje poprzez porównywanie przesłanych profili DNA z profilami nadesłanymi jako zapytania z innych krajów. Porównania mogą dotyczyć zarówno niezidentyfikowanych profili DNA pochodzących ze śladów ujawnionych na miejscach przestępstw, jak i zidentyfikowanych profili pochodzących od konkretnych osób (podejrzanych, skazanych). W ten sposób można w logiczny sposób połączyć ze sobą niezidentyfikowane profile pojawiające się na miejscach zdarzeń w kilku krajach, a nawet przypisać im tożsamość konkretnego sprawcy, który w jednym z nich mógł zostać uprzednio zidentyfikowany.

MSWIA