statystyki

Druki RMUA raz na kwartał?

01.09.2009, 05:35; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:02
Sejmowa Komisja „Przyjazne Państwo” rozpatrywała projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zaproponowane przez Komisję poprawki dotyczą zmniejszenia częstotliwości wydawania pracownikom druków RMUA.

W myśl przyjętego projektu ustawy pracodawca musiałby przekazać pracownikom druk RMUA raz na kwartał, a nie raz na miesiąc tak jak obecnie. Druk RMUA nie jest potwierdzeniem prawidłowości wpłat składek pracodawcy, a jedynie potwierdzeniem prawidłowego ich wyliczenia. Został ponadto stworzony do zupełnie innych celów niż w praktyce jest wykorzystywany przez służbę zdrowia, ujawniając ponadto osobom postronnym dane wrażliwe takie jak np. wynagrodzenie. Placówki służby zdrowia powinny mieć możliwość potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie numeru PESEL. Rzadsze wydawanie druków RMUA przyczyni się do znacznych oszczędności (materiałów, środków finansowych oraz nakładów pracy) po stronie pracodawców. Jednocześnie wystawiona RMUA dłużej (przez kwartał) zachowa ważność, co z kolei jest wygodniejsze dla pracowników w kontakcie z placówkami służby zdrowia. Pewne ułatwienia w tej kwestii wprawdzie zostały wprowadzone już na mocy poprzedniej nowelizacji ustawy w 2008 r. Wprowadzono wtedy możliwość przekazywania, za zgodą pracownika, druków RMUA w formie elektronicznej. Jednak wymagania ustawowe (np. konieczność stosowania podpisu elektronicznego) spowodowały, że możliwość ta jest rzadko wykorzystywana przez pracodawców. By temu zaradzić opracowywana jest obecnie nowelizacja ustawy o podpisie elektronicznym, która znacznie uprości przekazywanie takich druków jak RMUA. Stoimy na stanowisku, że wystawianie takich druków powinno odbywać się drogą elektroniczną, bez dodatkowych obostrzeń, tak jak ma to miejsce np. w przypadku dokumentów bankowych generowanych elektronicznie, które funkcjonują w obrocie gospodarczym (na mocy ustawy Prawo bankowe) bez żadnych kwalifikowanych podpisów. Liczymy, że zarówno plany Komisji w zakresie uproszczenia podpisu elektronicznego jak i głębszych zmian w zakresie potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego uda się zrealizować w nieodległej przyszłości.


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane