Projekt stanowi kompleksową regulację. Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego obejmuje ponad 160 zmian.

- Wprowadza zmiany w zakresie obowiązującego modelu postępowania karnego, które mają na celu przede wszystkim jego usprawnienie i przyspieszenie, przy jednoczesnym wzmocnieniu gwarancji procesowych stron oraz zwiększeniu ich aktywności procesowej – wyjaśnia Minister Jarosław Gowin.

Zobacz: Zaczynają obowiązywać zmiany w k.p.k.

Wniosek oskarżonego o wydanie wyroku

Projekt zakłada, że na etapie postępowania przygotowawczego – wniosek o wydanie wyroku skazującego będzie mógł być złożony w przypadku wszystkich występków zagrożonych karą od miesiąca do 15 lat. Ponadto na etapie postępowania przed sądem – wniosek o wydanie wyroku skazującego będzie mógł być złożony bez żadnych ograniczeń, także w przypadku zbrodni, a nie jak do tej pory jedynie w przypadku występków.

Projekt przewiduje również bardzo ważną zmianę w postaci wprowadzenia możliwości złożenia przez oskarżonego wniosku o wydanie wyroku w trybie konsensualnym, także w okresie między skierowaniem aktu oskarżenia, a doręczeniem zarządzenia o wyznaczeniu terminu rozprawy. Jest to novum, bowiem do tej pory k.p.k nie przewidywał takiego rozwiązania. Jego wprowadzenie doprowadzi do wyeliminowania etapu rozprawy przed sądem, a zatem skrócenia procesu, w przypadku uwzględnienia takiego wniosku.

Referendarze sądowi w postępowaniu karnym

Projekt dopuszcza do wykonywania czynności w postępowaniu karnym również referendarzy sądowych. Wprowadzenie tego rozwiązania ma odciążyć sędziów od wykonywania pewnych czynności, zarówno na etapie postępowania jurysdykcyjnego, ale i wykonawczego.

Zobacz: Penalizacja zachowań związanych z działalnością terrorystyczną

Mniej dokumentów

Projekt zakłada także ograniczenie materiałów przekazywanych do sądu wraz z aktem oskarżenia tylko do ściśle związanych z przedmiotem procesu.

Obowiązkowe posiedzenia przygotowawcze

Projekt przewiduje wprowadzenie obligatoryjnych posiedzeń przygotowawczych, mających na celu zorganizowanie przebiegu rozprawy przed jej rozpoczęciem, w przypadkach spraw o skomplikowanym charakterze osobowym lub dowodowym.

Strona w procesie karnym

Projekt podkreśla, że oskarżony ma prawo do udziału w rozprawie, jego obowiązek do stawiennictwa ograniczać się będzie jednak do postępowań o najpoważniejsze przestępstwa oraz gdy sąd uzna taką obecność za niezbędną. W obecnych rozwiązaniach nacisk kładzie się natomiast na obowiązkową obecność oskarżonego w toku procesu.

Dowody

Ponadto ograniczony zostanie obowiązek odczytywania materiału dowodowego przez sąd podczas rozprawy, tylko do przypadków, w których strona nie miała możliwości zapoznania się z tym materiałem, a nie jak obecnie na każdy wniosek strony.

Projekt przewiduje także rozszerzenie możliwości przeprowadzenia dowodów w postępowaniu odwoławczym przez sąd rozpoznający środek zaskarżenia. Doprowadzi to do wyeliminowania przypadków, w których sąd odwoławczy obecnie jest „zmuszony” do uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w celu przeprowadzenia niezbędnych dowodów.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Orzeczenia skazujące wydawane w innym państwie UE będą uwzględnianie Polsce

Nowelizacja Kodeksów Karnych