Zamrożenie i konfiskata mienia pochodzącego z przestępstwa na terenie Unii Europejskiej- to główny temat poruszony podczas nieformalnej Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która odbyła się w Nikozji.

- Polska widzi konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań prawnych, które służą pozbawienia przestępców ich zaplecza ekonomicznego - powiedział w trakcie spotkania wiceminister Michał Królikowski.

- Jeśli jednak chodzi o najdalej idący mechanizm konfiskaty bez uprzedniego wyroku skazującego, to jesteśmy w negocjacjach na początku, a nie na końcu drogi. Ostateczne poparcie Polski uzależnione będzie od kształtu, jaki przybierze ta instytucja - dodał.

W dniu 12 marca 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zamrożenia i konfiskaty dochodów pochodzących z działalności przestępczej w Unii Europejskiej.

Celem projektu jest ułatwienie państwom członkowskim konfiskaty i odzyskiwania zysków pochodzących z poważnej transgranicznej przestępczości zorganizowanej.

Projekt zakłada wprowadzenie we wszystkich państwach członkowskich czterech rodzajów przepadku w tym: przepadku narzędzi i korzyści pochodzących z przestępstwa lub ich równowartości w związku ze skazaniem, rozszerzonego przepadku mienia należącego do osoby skazanej, konfiskaty narzędzi i korzyści pochodzących z przestępstwa bez uprzedniego wyroku skazującego w przypadku niemożności kontynuowania postępowania karnego oraz konfiskaty mienia przekazanego przez sprawcę osobom trzecim.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Postęp w pracach ws. przepisów o dostępie do adwokata

Wymiana informacji w zakresie zabezpieczenia społecznego pomiędzy krajami UE