W debacie wzięli udział wybitni eksperci: prof. Stanisław Gomułka – główny ekonomista BCC, dr Janusz Steinhoff – były wicepremier i minister gospodarki, Ryszard Petru – partner w PricewaterhouseCoopers, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Stefan Kawalec – b. wiceminister finansów i współtwórca Planu Balcerowicza.

Zobacz: BCC: Praca i emerytura tylko po 60-tce

Zebrani na debacie eksperci zgodnie stwierdzili, że najważniejsze działania z punktu widzenia bilansowania budżetu i redukcji deficytu to przede wszystkim skuteczne wydłużenie wieku emerytalnego oraz likwidacja branżowych przywilejów emerytalnych,. Wskazali także na konieczność reformy KRUS, a także adresowanie pomocy społecznej wyłącznie do osób ubogich. Uczestnicy debaty wskazali także, na potrzebę pozostawienia w budżecie środków na tzw. wydatki prorozwojowe, zwłaszcza infrastrukturę drogową i kolejową. – Jej brak jest istotną przeszkodą ograniczającą wzrost gospodarczy- stwierdzili.

Zobacz: Sondaż BCC: Jak przedsiębiorcy odkładają na swoją emeryturę?

W opinii ekspertów, dla uzdrowienia sytuacji finansów publicznych konieczne jest zatem skuteczne wdrożenie wskazanych wyżej działań w oparciu o wyraźny plan, który będzie znany społeczeństwu i konsekwentnie realizowany. Jego celem ma być zejście z deficytem budżetowym poniżej poziomu 1 procenta, bez ograniczania przy tym wydatków inwestycyjnych, prorozwojowych.

PS/źródło:BCC

Zobacz także:

BCC: Krótszy wiek emerytalny matek to niższa emerytura

BCC dostrzega potrzebę stanowienia dobrego prawa