Zniesienie praktyk sądowych i egzaminów praktycznych na aplikacjach adwokackich to zagrożenie dla ochrony praw obywateli w sądach-pod takim hasłem 6 stycznia 2009 r. w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej odbyła się konferencja prasowa.

Naczelna Rada Adwokacka podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 6 stycznia 2009 r. przedstawiła propozycje ewentualnych poprawek do projektu zmian ustawy Prawo o Adwokaturze przyjętej przez Sejm 19 grudnia 2008 r.

Zdaniem Prezes NRA adw. Joanna Agackiej–Indeckiej likwidacja ustnych egzaminów zawodowych spowoduje obniżenie poziomu usług prawniczych, tak samo jak decyzja o dopuszczeniu do zawodu adwokata doktorów prawa, posiadających trzyletnią praktykę w zawodzie. Podkreślono, że przyjęcie projektu nie do końca przemyślanego stworzy szkodliwą ustawę, nie tylko dla adwokatury i całego wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla obywateli.

NRA zwróciła się z listem do wszystkich senatorów RP, w którym apeluje o zmiany w ustawie, uwzględniające przywrócenie ustnego egzaminu zawodowego kończącego aplikacje adwokacką i przywrócenia praktyk sądowych i prokuratorskich. Skrytykowany został także pomysł zbyt liberalnych zasad przyjmowania do zawodu osób z tytułem doktora prawa.

W przeciągu dwóch tygodni posłowie i senatorowie mają decydować o ewentualnych poprawkach do ustawy Prawo o Adwokaturze. Stanowisko Adwokatury poparła już Krajowa Rada Sądownicza .

W konferencji wzięli udział: Prezes NRA--adw. Joanna Agacka–Indecka, oraz Prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego- adw. Jerzy Naumann.

AS

Zobacz także:

Krajowa Rada Radców Prawnych rozpoczęła kampanię prasową

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zawetowana