statystyki

NSA: Możliwość dostępu do ochrony powinna być realna, a nie tylko formalna

21.10.2008, 05:27; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Warszawie na decyzję w sprawie odmowy nadania statusu uchodźcy i udzielenia zgody na pobyt tolerowany dnia 8 maja 2008 r. wydał wyrok, zwracając uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów pomijanych w sprawach uchodźczych.

Sąd zauważył, że „międzynarodowe prawa człowieka oraz międzynarodowe prawo karne jednoznacznie uznają pewne działania za pogwałcenie podstawowych praw człowieka - na przykład poprzez przemoc na tle seksualnym - i traktują je jako poważne nadużycia kwalifikujące się jako prześladowanie (...) Uznanie, że gwałtu, bicia i znęcenia nie można zakwalifikować jako prześladowań, stanowi naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności(..) Gwałt i przemoc domowa świadczą zatem o naruszaniu prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz kwalifikują się jako poniżające traktowanie.(...)


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane