NIK oceniła, jak ośrodki pomocy społecznej realizują kontrakty socjalne. Z raportu Izby wynika, że skuteczność tych umów jest wciąż zbyt mała.

W latach 2006-2010 skuteczność kontraktów socjalnych kształtowała się - w 35 ośrodkach pomocy społecznej objętych kontrolą - na poziomie około 30%. W latach 2011-2012 skuteczność zmniejszyła się do ok. 15% - wynika z raportu NIK.

W opinii pracowników socjalnych, kontrakt jest narzędziem trudnym, pracochłonnym, odpowiedzialnym i wymaga znacznego zaangażowania z ich strony. Kontrola NIK wykazała, że często jest on realizowany w warunkach niewystarczającego stanu zatrudnienia w tej grupie pracowników oraz ich znacznego obciążenia wykonywaniem zadań niezwiązanych bezpośrednio z pracą socjalną.

Podczas kontroli NIK stwierdziła także istotne, z punktu widzenia skuteczności umów, błędy. Izba zwróciła uwagę na nieprawidłowe określenie w kontraktach celów podejmowanych działań i sposobów ich osiągnięcia. Z raportu NIK wynika także, iż współpraca ośrodków pomocy społecznej z powiatowymi urzędami pracy była niedostateczna.

Zobacz: NIK: System zarządzania kryzysowego funkcjonuje źle

Izba podkreśliła również niewystarczające wsparcie procesów aktywizacji. Na aktywne formy działań przeznaczono bowiem jedynie 12% środków, a na zajęcia wspierające, zaledwie 7%.

NIK zwróciła też uwagę na niewystarczające regulacje prawne. Problemy w tym zakresie dotyczyły przede wszystkim możliwości dyscyplinowania beneficjentów kontraktów przez wstrzymanie lub odmowę przyznania świadczenia- wynika z raportu. Odmowa zawarcia kontraktu lub niedotrzymanie jego postanowień mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o jego przyznaniu lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Jednak w wypadku odmowy przyznania lub ograniczenia wysokości lub rozmiaru świadczenia, należy uwzględnić także sytuację osób będących na utrzymaniu osoby ubiegającej się o świadczenie lub korzystającej ze świadczeń. Oznacza to, że nawet w przypadku ewidentnego braku współdziałania beneficjenta z pracownikiem socjalnym, skorzystanie z możliwości wstrzymania lub odmowy przyznania świadczenia nie zawsze jest możliwe, jeżeli spełnione są prawne przesłanki do przyznania pomocy- argumentuje Izba.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

NIK: Bramownice zagrażają bezpieczeństwu kierowców