W dniu 8 listopada 2012 r. weszła w życie uchwała Rady Polityki Pieniężnej obniżająca stopy procentowe o 25 pkt bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP w następującej wysokości:

  • stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,00% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 4,75% w skali rocznej.

- W krótkim okresie, z punktu widzenia przedsiębiorstw, obniżka stóp procentowych nie ma większego znaczenia - nie skłoni ich do inwestowania z powodu niższych kosztów kapitału. Nie wpłynie też na podaż kredytów, bowiem już od dawna o dostępie do pieniądza na rynku finansowym decydują rosnące wymogi kapitałowe, ostrożnościowe wobec banków. Może natomiast obniżyć koszty obsługi istniejącego zadłużenia. Ale w większym stopniu będzie to zależało od marżowej polityki banków niż od obniżenia stóp procentowych- komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Zobacz: Indeks Biznesu Lewiatana w październiku ponownie w dół

- Spadek stóp zapewne nie przełoży się też na kurs złotego, bowiem ta podwyżka została już przez rynek zdyskontowana - ocenia.

- Redukcja stóp wpłynie natomiast na zmniejszenie wysokości odsetek od zaległości w zobowiązaniach podatkowych i wobec ZUS, które w okresie osłabienia gospodarczego mogą rosnąć. Dla firm mających problemy z płynnością może będzie to jakieś pocieszenie- podkreśla dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Uchwała RPP weszła w życie 8 listopada 2012 r.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan ostrzega przed nielegalnymi agencjami zatrudnienia

Lewiatan proponuje zmiany w umowach o pracę