Posłowie przyjęli poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych. Zmiany mają uprościć procedury związane z wydawaniem paszportów.

Nowelizacja przewiduje m.in., że wniosek o paszport będzie można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim, a nie jak dotychczas do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Nowelizacja rozszerza ponadto katalog przypadków, w których obywatelom polskim może zostać wydany paszport tymczasowy o osoby, które z uwagi na wykonywaną działalność zawodową muszą pilnie wyjechać za granicę, a nie posiadają ważnego paszportu z 10-letnim terminem ważności.

Zobacz: Paszporty biometryczne - dokument a prawo

Ustawa upraszcza także procedurę związaną z wydawaniem drugiego paszportu . Nowe rozwiązanie zakłada, że decyzję dotyczącą wyrażenia zgody, bądź odmowy wyrażenia zgody na wydanie obywatelowi drugiego paszportu wyda minister spraw wewnętrznych. Natomiast przyjmować wniosek i wydawać drugi paszport będzie dowolny -wybrany przez obywatela -organ paszportowy.

Nowelizacja równocześnie wprowadza regulację określającą, iż wniosek o wydanie drugiego paszportu będzie trzeba złożyć w terminie trzech miesięcy od daty wydania pozytywnej decyzji ministra spraw wewnętrznych.

Sejm przegłosował poprawkę Senatu, która przewiduje, że przepisy przejściowe dotyczyć mają trwających postępowań w sprawach wydania, odmowy wydania lub unieważnienia nie tylko paszportu, ale także drugiego paszportu oraz paszportu tymczasowego.

PS/źródło: Sejm RP

Zobacz także:

Wpisy dzieci w paszportach rodziców tracą ważność

Paszport dla dziecka ważny 5 lat