Rzecznik Prawa Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w w sprawie możliwości realizacji przez rząd polski wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 maja 2008 r. (sygn. akt SK 25/07) stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP przepisu zezwalającego na długotrwałe przeludnienie aresztów śledczych i zakładów karnych oraz problemu wykonywania kar wobec osób, które z różnych przyczyn nie odbywają prawomocnie orzeczonej kary pozbawienia wolności.

W dniu 26 maja 2008 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis art. 248 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, dopuszczający możliwość przeludnienia aresztów śledczych i zakładów karnych, jest niezgodny z Konstytucją i traci moc obowiązującą z upływem osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw, tj. 6 grudnia 2009 r. Przez wskazany w wyroku okres rząd polski powinien zlikwidować przepełnienie jednostek penitencjarnych, a więc zapewnić każdemu osadzonemu minimum 3 m powierzchni celi. W zasadzie powinien też doprowadzić do odpowiedniej zmiany art. 248 k.k.w., która będzie zgodna z treścią wyroku Trybunału.
W swoim wystąpieniu dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. jak będzie przedstawiała się sytuacja w zakresie zaludnienia aresztów śledczych i
zakładów karnych w przypadku wstrzymania - ze względów oszczędnościowych -
inwestycji związanych z tworzeniem nowych miejsc zakwaterowania osób
pozbawionych wolności;
2. jak będzie rozwiązywany problem wykonywania kar pozbawienia wolności wobec
osób, które z różnych przyczyn nie odbywają prawomocnie orzeczonej kary.






RPO/Kr