Zgodnie z przyjętą przez Sejm w dniu 15 kwietnia 2011 roku ustawą o zmianie ustawy o grach hazardowych, hazard w Internecie będzie zakazany, za wyjątkiem zakładów wzajemnych. Organizator takich zakładów będzie musiał złożyć zabezpieczenie finansowe i uzyskać specjalne zezwolenie Ministra Finansów.

Organizator zakładów wzajemnych w Internecie, aby rozpocząć taką działalność, będzie musiał uzyskać zezwolenie Ministra Finansów i złożyć zabezpieczenie finansowe w wysokości 480 tys. zł. Zakłady takie będą mogły być udostępniane wyłącznie pod domeną „.pl”. Przyjęte przez Sejm zmiany to wyraźny zakaz organizowania i uczestniczenia w grach urządzanych w sieci, z wyjątkiem zakładów wzajemnych, oraz możliwości jego egzekwowania, określenie warunków eksploatacji automatów i urządzeń do gier, warunków badań sprawdzających, oraz obowiązkowa rejestracja gości korzystających z usług ośrodków gier.

Gry w Internecie

Ustawa przewiduje zakaz organizowania gier przez internet. Zakazane ma być również uczestnictwo w takich grach. W sieci będzie można urządzać jedynie zakłady wzajemne, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez Ministra Finansów. W takich zakładach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Zobacz także: Przestępstwo działania na szkodę spółki

Pobieranie i przechowywanie danych

Dla bezpieczeństwa grających urządzenia przetwarzające i przechowujące informacje oraz dane dotyczące zakładów wzajemnych urządzanych przez sieć i ich uczestników będą musiały być instalowane i przechowywane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Strona internetowa wykorzystywana do ich przyjmowania powinna być przypisana do polskich stron internetowych. Transakcje wynikające z tych zakładów będą realizowane przez bank krajowy lub poprzez oddział banku zagranicznego, bądź poprzez instytucje kredytowe prowadzące działalność przez oddział lub w ramach działalności transgranicznej. Dowody udziałów w zakładach wzajemnych powinny być zabezpieczone przed ingerencją osób nieuprawnionych, z możliwością weryfikacji ich autentyczności. Ponadto organizator będzie musiał złożyć, w terminie określonym w zezwoleniu, zabezpieczenie finansowe w wysokości 480 tys. zł.

Zobacz także: Parlament węgierski uchwalił nową konstytucję

System rejestracji użytkowników

W celach kontrolnych zaproponowano rozszerzenie wymogów związanych z systemem rejestracji gości. Wszystkie ośrodki gier, będą musiały sprawdzać i zapisywać w rejestrze daty i godziny wejścia gościa oraz jego danych osobowych (imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego wiek i tożsamość, numer PESEL lub data urodzenia, adres zamieszkania, obywatelstwo). Rejestracja będzie koniecznym warunkiem wstępu.
Dane objęte rejestrem będą udostępniane wyłącznie funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej i Policji, uczestnikom gry zgłaszającym reklamacje - w zakresie dotyczącym tych uczestników, a także sądowi i prokuratorowi w związku z toczącym się postępowaniem. Udostępnienie danych będzie nieodpłatne. Dane te trzeba będzie przechowywać przez okres 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła rejestracja.

Wymogi dotyczące urządzeń do gier

Nowe przepisy określają również wymogi, jakie muszą spełniać automaty i inne urządzenia do gier. Będą one mogły być eksploatowane i użytkowane przez podmioty posiadające zezwolenia lub koncesje oraz wykonujące monopol państwa, po ich zarejestrowaniu przez wyznaczonego naczelnika urzędu celnego. Rejestracja będzie dokonywana na podstawie opinii jednostki badającej, upoważnionej do badań technicznych automatów i urządzeń do gier. Wygaśnie po 6 latach od jej dokonania. Minimalną zaprogramowaną wartość wygranej określono na poziomie 75%.
Szczegółowe warunki rejestracji i eksploatacji automatów i urządzeń do gier określi Minister Finansów.

Zobacz także: Standardy orzecznicze z zakresu wolności osobistej

Nowe uprawnienia Służby Celnej

Aby zapewnić skuteczne zapobieganie lub wykrywanie przestępstw skarbowych związanych z nielegalnymi grami hazardowymi, w szczególności urządzanymi przez sieć Internet, Służba Celna uzyska dostęp do danych telekomunikacyjnych. Będzie miała prawo żądać zablokowania rachunku bankowego na maksymalnie 72 godziny.

Ustawę o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, 15 kwietnia 2011 r. uchwalił Sejm. Jest to projekt rządowy. Dalsze prace legislacyjne kontynuowane będą w Senacie.

Zobacz także: PZPN ukarany za uprzywilejowanie Canal+ w uzyskaniu licencji na transmisje rozgrywek ligowych

RO/ źródło: sejm.gov.pl