Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, która wprowadza odwołanie poziome. Postanowienia porządkowe wydane w postępowaniu cywilnym przez sąd drugiej instancji będzie można poddać kontroli.

Postanowienie porządkowe, wydane w postępowaniu cywilnym przez sąd drugiej instancji, będzie można poddać kontroli. Właściwym do rozpoznania środka odwoławczego będzie sąd drugiej instancji, jednak orzekający w innym składzie osobowym.

Prawo do wniesienia zażalenia

Prawo do wniesienia zażalenia przysługiwać będzie osobom, wobec których sąd drugiej instancji zastosował środki w postaci grzywny, przymusowego sprowadzenia lub aresztu. Kodeks postępowania cywilnego wzbogaci instytucja nazywana odwołaniem poziomym, występująca aktualnie w procedurze karnej i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Sąd tego samego szczebla

Prawidłowość rozstrzygnięć wydanych przez sąd drugiej instancji nie będzie kontrolowana przez sąd wyższy w strukturze. Kontroli dokona sąd na tym samym szczeblu, jednak w innym składzie sędziowskim. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy zaskarżaniem tego typu postanowień wydanych w pierwszej i drugiej instancji. Przyjęta ustawa czeka na podpis prezydenta.

Roma Opoka

Zobacz także:

Projekt radykalnej nowelizacji KPC

Odwołanie poziome już możliwe