Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości z zapytaniem czy możliwość wniesienia zażalenia tylko na ustne uzasadnienie postanowienia jest zgodna z Konstytucją RP, a tym samym prawem strony do rztelnego procesu.

Art. 78 Konstytucji RP stanowi prawo każdej ze stron do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Przedmiotem pytania Rzecznika stała się sprawa, w której oskarżonemu odmówiono przyjęcia zażalenia z uwagi na przekroczenie 7 dniowego terminu ( art. 429 § 1 kpk ). Termin upłynął jednak od daty ustnego uzasadnienia postanowienia wydanego na rozprawie.
Nie uwzględniono faktu, że oskarżony zwrócił się do sądu o pisemne uzasadnienie, które otrzymał po ok. 3 tygodniach, a które „diametralnie” różniło się od uzasadnienia ustnego. Jak podkreśla Rzecznik uzasadnienie stanowi integralną część postanowienia, w przeciwieństwie do uzasadnienia wyroku. W związku z tym odmowa przyjęcia zażalenia w podanym przypadku może naruszać art. 78 Konstytucji, a tym samym prawo oskarżonego do rzetelnego procesu ( art. 45 ust. 1 Konstytucji co najmniej dwuinstancyjnego postępowania (art. 176 ust. 1 Konstytucji).
Interwencja RPO odbywa się po wykorzystaniu wszystkich możliwości załatwienia sprawy we właściwym trybie i stwierdzeniu rzeczywistego naruszenia wolności lub praw obywatelskich. Minister Sprawiedliwości odpowie na pytanie w ciągu 30 dni.

EP/ RPO

Zobacz także:

RPO: Przepisy ustawy o skardze na przewlekłość niezgodne z Konstytucją

Apel RPO w sprawie zwolnienia podatkowego dla lekarzy