Uregulowanie krajowe może określić granice czasowe dla gromadzenia praw do niewykorzystanego corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego, nabytych w okresie niezdolności do pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

W wydanym wyroku Trybunał przypomniał, iż zgodnie ze swoją z linią orzeczniczą prawo każdego pracownika do corocznego płatnego urlopu musi być uznane za zasadę prawa socjalnego Unii o szczególnej wadze, od której nie może być odstępstw i której wprowadzenie w życie przez właściwe organy krajowe może być dokonane tylko w granicach wyraźnie wytyczonych przez prawo Unii.

Trybunał podkreślił, iż prawo Unii co do zasady nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu powodującemu utratę prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego po upływie okresu rozliczeniowego lub okresu dozwolonego przeniesienia pod warunkiem, że pracownik miał faktyczną możliwość skorzystania ze swojego prawa do urlopu.

Zobacz: ETS: Odwołanie lotu może rodzić roszczenie o zadośćuczynienie

ETS orzekł, że jednak prawo do gromadzenia w nieograniczonym wymiarze praw do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego nabytych w okresie niezdolności do pracy nie odpowiadałoby już celowi prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Cel ten obejmuje dwa aspekty, mianowicie umożliwienie pracownikowi zarówno odpoczynku od pracy, jak i dysponowania okresem wytchnienia i wolnego czasu.

Choć pozytywne oddziaływanie corocznego płatnego urlopu na bezpieczeństwo i zdrowie pracownika wywiera w pełni skutek, gdy jest on wykorzystany w roku, w którym jest on przewidziany, tj. w trwającym właśnie roku, to jednak czas wypoczynku nie traci pod tym względem swego znaczenia, gdy jest wykorzystany w trakcie roku następnego. Jednakże w zakresie, w jakim przeniesienie wykracza poza określone granice czasowe, coroczny urlop wypoczynkowy jest pozbawiony swego pozytywnego oddziaływania na pracownika z punktu widzenia jego celu jako czasu wypoczynku, zachowując jedynie swoją funkcję jako okres wytchnienia i wolnego czasu.

Zobacz: ETS: Sprzedawca musi ponieść koszty demontażu towaru niezgodnego z umową

W konsekwencji, z uwagi na cel prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego, pracownik niezdolny do pracy przez okres kilku następujących po sobie lat, nie może mieć prawa do gromadzenia w nieograniczonym wymiarze praw do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego nabytych w tym okresie.

W tym kontekście Trybunał orzekł, że poszanowanie tego prawa, którego celem jest ochrona pracownika, wymaga, aby każdy okres dozwolonego przeniesienia uwzględniał szczególne okoliczności, w których znajduje się pracownik niezdolny do pracy przez czas kilku następujących po sobie okresów rozliczeniowych.

Ponadto okres ten musi również chronić pracodawcę przed ryzykiem nadmiernego gromadzenia okresów nieobecności pracownika i trudnościami w organizacji pracy, które nieobecności te mogłyby powodować.

Zobacz: ETS w spawie ograniczeń hałasów wywołanych przez ruch lotniczy

W związku z tym Trybunał orzekł, że w przypadku pracownika niezdolnego do pracy przez czas kilku następujących po sobie okresów rozliczeniowych, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie przepisom lub praktykom krajowym, takim jak układy zbiorowe, ograniczającym gromadzenie praw do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego poprzez ustanowienie piętnastomiesięcznego okresu dozwolonego przeniesienia, po upływie którego prawo to wygasa.

PS/źródło:curia.pl

Zobacz także:

ETS orzekł w sprawie odpowiedzialności cywilnej sędziów

ETS: Dostawca dostępu do Internetu nie jest zobowiązany do prowadzenia nadzoru w ramach sieci