statystyki

Wniosek RM o przedłużenie kontyngentu

07.03.2009, 06:33; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Rząd przyjął wniosek do prezydenta RP o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji ONZ w Republice Czadu i Republice Środkowoafrykańskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Wniosek dotyczy przedłużenia użycia polskiego kontyngentu wojskowego w misji ONZ w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej od 15 marca do końca listopada 2009 r. Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, operacja wojskowa Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej prowadzona jest do 15 marca 2009 r. Po tym terminie zadnia wykonywane przez siły UE przejmą siły pokojowe ONZ. W związku z tym Organizacja zwróciła się z prośbą do uczestników operacji wojskowej UE o rozważenie możliwości udziału w misji ONZ w tych krajach. Dla Polski wyjście z operacji wojskowej UE i nie wzięcie udziału w misji ONZ, oznaczałoby, że sami musielibyśmy ponieść wszystkie koszty wycofania polskich żołnierzy i sprzętu wojskowego. Dlatego polski kontyngent wojskowy powinien realizować swoje zadania od 15 marca do 15 września 2009 r. Jednak z uwagi na czas potrzebny na wycofanie, faktyczny okres jego użycia powinien trwać do końca listopada 2009 r. Polski kontyngent będzie liczył do 330 żołnierzy i pracowników wojska. Koszty jego użycia wyniosą ok. 59,2 mln zł i zostaną w dużej części zrefundowane przez ONZ. Podstawowym celem misji ONZ jest zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa osobom cywilnym, zwłaszcza uchodźcom we wschodnim regionie Czadu i północno-wschodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej.


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane