Rząd przyjął wniosek do prezydenta RP o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji ONZ w Republice Czadu i Republice Środkowoafrykańskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Wniosek dotyczy przedłużenia użycia polskiego kontyngentu wojskowego w misji ONZ w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej od 15 marca do końca listopada 2009 r.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, operacja wojskowa Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej prowadzona jest do 15 marca 2009 r. Po tym terminie zadnia wykonywane przez siły UE przejmą siły pokojowe ONZ. W związku z tym Organizacja zwróciła się z prośbą do uczestników operacji wojskowej UE o rozważenie możliwości udziału w misji ONZ w tych krajach. Dla Polski wyjście z operacji wojskowej UE i nie wzięcie udziału w misji ONZ, oznaczałoby, że sami musielibyśmy ponieść wszystkie koszty wycofania polskich żołnierzy i sprzętu wojskowego.
Dlatego polski kontyngent wojskowy powinien realizować swoje zadania od 15 marca do 15 września 2009 r. Jednak z uwagi na czas potrzebny na wycofanie, faktyczny okres jego użycia powinien trwać do końca listopada 2009 r. Polski kontyngent będzie liczył do 330 żołnierzy i pracowników wojska. Koszty jego użycia wyniosą ok. 59,2 mln zł i zostaną w dużej części zrefundowane przez ONZ.
Podstawowym celem misji ONZ jest zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa osobom cywilnym, zwłaszcza uchodźcom we wschodnim regionie Czadu i północno-wschodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej.


KPRM/AS

Zobacz także:

Sejm zdelegalizował dopalacze

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych