Prezes UOKiK od początku 2012 r. kontroluje rynek usług finansowych. Urząd prowadzi obecnie 187 postępowań dotyczących banków, SKOKów, parabanków i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. W przeważającej większości dotyczą one stosowania postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu w sierpniu 2012 r. wynika, że 54 proc. respondentów nie wiedziało, co to jest parabank. Z kolei co dziesiąty ankietowany uważał, że parabank to bank, który łatwo i szybko udziela pożyczek. Jak wynika z badania, możliwość uzyskania „szybkich pieniędzy” to najczęstszy powód, dla którego ankietowani zdecydowaliby się na pożyczkę w takiej instytucji.

Zobacz: UOKiK: ClickQuickNow wprowadzała konsumentów w błąd

Tylko od początku roku do UOKiK wpłynęło 655 skarg konsumenckich dotyczących przedsiębiorców funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce. Słabsi uczestnicy rynku mieli problemy z m.in. uciążliwą windykacją, brakiem udzielenia pożyczki mimo pobrania przez pożyczkodawcę tzw. opłaty przygotowawczej, wysokich kosztów zobowiązań finansowych związanych z likwidacją ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego.

Zobacz: UOKiK: Bać-Pol ma zgodę na przejęcie spółki Hampol

W tej chwili UOKiK prowadzi 187 postępowań dotyczących banków, SKOKów, parabanków i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Analizuje umowy, regulaminy oraz informacje zawarte w reklamach dotyczących różnych produktów: kredytów hipotecznych, konsumenckich, pożyczek, lokat i innych. Prowadzone obecnie postępowania najczęściej dotyczą stosowania postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych.

Urząd skierował już 7 zawiadomień do organów ścigania związanych z podejrzeniem naruszenia prawa.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku komputerowym

UOKiK: Legia Warszawa naruszyła prawa kibiców