Premier Donald Tusk przedstawił rezultaty konsultacji emerytalnych. W wyniku porozumienia koalicji rządzącej wiek emerytalny dla obu płci ustalony będzie na poziomie 67 lat. Stworzono także możliwość przechodzenia na emeryturę częściową.

- Projekt ustawy w ciągu trzech tygodni powinien znaleźć się na posiedzeniu rządu - zapowiedział premier Donald Tusk.

Premier poinformował, iż projekt przewidywał będzie możliwość przejścia na emeryturę częściową.

- Na emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat - zaznaczył, dodając, że taka emerytura będzie wynosiła 50 proc. wypracowanego uposażenia.

Jak powiedział Donald Tusk, przewidziana jest możliwość podejmowania pracy mimo przejścia na emeryturę częściową.

- Trzeba mieć jednak świadomość, że korzystanie z częściowej emerytury oznacza siłą rzeczy niższą emeryturę po 67 roku życia, ponieważ jest finansowana z uzbieranego kapitału - podkreślił.

Wymogiem przejścia na emeryturę częściową ma być uzbieranie w stażu składkowym wymaganych lat - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Zobacz: Lewiatan: Referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego jest złym pomysłem

- Możliwe będzie sfinansowanie składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci lub drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy - powiedział Donald Tusk.

Premier zaznaczył, że do tej pory było to możliwe tylko dla kobiet pracujących, zaś rządowy projekt reformy emerytalnej przewiduje rozszerzenie tego także o m.in. kobiety prowadzące działalność gospodarczą, lub które nie mogły podjąć pracy. - Wówczas wymiar składki byłby niższy niż u kobiet, które pracowały wcześniej i wynosiłby 75 proc. - podkreślił.

Zobacz: ''Normalne życie po 60.'' - kampania

Wicepremier Pawlak powiedział, że kompromisowa propozycja ws. emerytur zakłada z jednej strony podwyższenie wieku emerytalnego, a z drugiej swobodę wyboru. Odniósł się także do propozycji przeprowadzenia referendum emerytalnego.

Dodał także, że porozumienie w sprawie reformy emerytalnej tworzy podstawy do tego, by system parlamentarny mógł doprowadzić do korzystnych dla ludzi i gospodarki rozstrzygnięć bez potrzeby odwoływania się do rozstrzygnięć w formie referendum.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

BCC: Krótszy wiek emerytalny matek to niższa emerytura

Reforma systemu emerytalnego konsultowana ze związkami zawodowymi