W dniu 26 stycznia 2012 roku Sąd Najwyższy Izba Cywilna podjął cztery uchwały.

Uchwała SN sygn. akt III CZP 90/11

W razie nabycia wadliwej rzeczy oznaczonej co do tożsamości kupujący może wykonać uprawnienia z tytułu rękojmi albo uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu.

Zobacz: SN: Pracownik ZUS może być jego pełnomocnikiem przed sądem w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

Uchwała SN sygn. akt III CZP 87/11

Nabywca lokalu mieszkalnego z bonifikatą, który zbył ten lokal przed upływem pięciu lat od dnia nabycia, ma obowiązek zwrotu części bonifikaty w wysokości proporcjonalnej do kwoty uzyskanej ze zbycia, nieprzeznaczonej na nabycie innego lokalu mieszkalnego (art. 68 ust. 1 i ust. 2a pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jedn. tekst: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

Zobacz: SN w sprawie nabywania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy

Uchwała SN sygn. akt III CZP 86/11

Nieważność postępowania w sprawie, w której sąd rejonowy orzekł mimo właściwości sądu okręgowego bez względu na wartość przedmiotu sporu (art. 379 pkt 6 k.p.c.), zachodzi także wtedy, gdy sprawa została mu przekazana przez sąd okręgowy na podstawie art. 200 k.p.c.

Zobacz: SN: Wyrok ogłoszony ale niespisany nie istnieje

Uchwała SN sygn. akt III CZP 83/11

Sprawa o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, chyba że sąd postanowi inaczej.

PS/ źródło:SN

Zobacz także:

SN: Wyrok ogłoszony ale niespisany nie istnieje

SN: Pracownik ZUS może być jego pełnomocnikiem przed sądem w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych