Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nowe regulacje mają dyscyplinować kontrahentów do stosowania krótkich terminów zapłaty i poprawić sytuację wierzycieli.

Ustawa przewiduje m.in., że terminy zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami mają nie przekraczać 60 dni kalendarzowych. Termin ten może zostać wydłużony, jeśli strony zapiszą to w umowie i nie będzie to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela.

Ustawa dopuszcza także sytuację, że przekroczenie 60 dni na zapłatę będzie potraktowane jak opóźnienie, nawet jeśli dłuższy termin zapłaty wynika z umowy. Będzie to możliwe, jeżeli wierzyciel udowodni, że zapis w umowie o wydłużeniu terminu płatności był w jego sytuacji rażąco nieuczciwy.

Ponadto ustawa przewiduje 30-dniowy termin zapłaty w transakcjach, w których dłużnikami są podmioty publiczne. W przypadku transakcji skomplikowanych możliwe będzie wydłużenie terminu – maksymalnie do 60 dni kalendarzowych, ale pod warunkiem ustalenia tego przez strony. Po tym terminie wierzycielowi będą przysługiwać odsetki ustawowe.

Wierzyciel będzie miał też prawo do takich odsetek w przypadku, gdy wydłużenie umową terminu zapłaty ponad 30 dni nie było obiektywnie uzasadnione właściwością lub szczególnymi warunkami umowy.

PS

Zobacz także:

Rząd ujednolica procedury urzędowe