PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia efekty Szczytu Europejskiego, który odbył się w dniach 28 - 29 czerwca 2012 roku. Zdaniem Lewiatana konieczna jest dalsza integracja europejska i pogłębienie współpracy, w kierunku budowania unii ekonomicznej, fiskalnej aż po unię polityczną.

- Jeżeli Polska i Europa chcą mieć przestrzeń do rozwoju, muszą postawić na integrację. Jedyna droga to ucieczka do przodu, bo oczekiwanie oznacza regres. Również Polska nie może zachowywać się biernie, postawa wyczekiwania z decyzjami np. w sprawie chęci przystąpienia do strefy euro, osłabia naszą pozycję - podkreśla Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana.

Zdaniem Lewiatana w perspektywie krótkookresowej decyzje dotyczące bezpośredniego dokapitalizowania banków hiszpańskich, pozwolą na utrzymanie deficytu budżetowego Hiszpanii w ryzach. Z kolei podjęte decyzje dotyczące powołania od 2013 r. wspólnego nadzoru bankowego także są ważne, ze względu na to, że jest to krok ku dalszej integracji europejskiej- ocenia Lewiatan. Dalej wskazuje, że decyzja o przystąpieniu Polski do tego mechanizmu powinna zapaść dopiero po ustaleniu zasad jego funkcjonowania.

Zobacz: Lewiatan: Jednolity patent europejski zagrożeniem dla polskich firm

Z perspektywy Polski ważna jest także deklaracja i wola państw członkowskich zakończenia negocjacji dotyczących budżetu UE do 2020 r. w okresie prezydencji cypryjskiej, a więc do końca 2012 r. W połączeniu z przyjętą definicją polityki spójności, która ma stanowić narzędzie wspierania inwestycji i reform strukturalnych i służyć wzrostowi gospodarczemu, stanowi ramę dla działań rządu, który powinien już teraz skoncentrować wysiłki na przygotowaniu Polski do tej budżetowej debaty- podsumowuje Lewiatan.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Unia fiskalna państw strefy euro

Premier: Europejski nadzór bankowy głównie dla państw strefy euro