Na konferencji dotyczącej prawa karnego zaproszeni wybitni eksperci z Polski i zza granicy próbowali odpowiedzieć na pytanie czy polski kodeks karny jest zbyt liberalny, czy też nadto restrykcyjny.

Prof. dr. hab. Ryszard Dębski z Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentował wykład dotyczący typizacji przestępstw i typach zmodyfikowanych. Podkreślił, że przepis dotyczący groomingu, czyli w uproszczeniu-nawiązywaniu relacji z małoletnimi przez Internet w celu obcowania płciowego (art.200 a kodeksu karnego) jest o tyle wadliwy, iż zakłada możliwość podjęcia takiej próby kontaktu jedynie za pomocą łącza internetowego, czy sieci telekomunikacyjnej, wyłączając użycie poczty tradycyjnej, czy innych środków komunikowania się.

Zdaniem profesora taka typizacja jest niejasna pod względem karnym i stanowi zwężenie kryminalizacji przestępstwa, zamiast jego rozszerzenia.

Zdaniem Prof. dr. hab. Tomasza Kaczmarka z Uniwersytetu Warszawskiego, który omówił kwestie elementów wyłączających treść społecznej szkodliwości czynu zabronionego i jej stopień, w kontekście art. 115 §2 k.k. istotne jest wyłączenie elementu osobowościowego przy prawnej kwalifikacji czynu, chyba, że cechy te znalazły wyraz z danym czynie, natomiast co do istoty nie powinny one mieć znaczenia.

Zobacz: Debata na temat rozwiązań prawnych przyjętych w kodeksie karnym

Swoją obecnością konferencję uświetnili profesor Andrzej Zoll i dr. hab. Zbigniew Ćwiąkalski, jak również goście z zagranicy: z Wilna, Pragi i Freiburga.

Konferencja była powiązana z 70-tymi urodzinami Profesora Tadeusza Bojarskiego, związanego od początku swojej kariery z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (w roku 1964 ukończył Wydział Prawa). W latach 1981-1996 był dyrektorem Instytutu Prawa Karnego UMCS, następnie do 1999 roku pełnił funkcje Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMCS.

Był organizatorem i współorganizatorem dwunastu konferencji naukowych w Instytucie Prawa Karnego i na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. W latach 1983-1985 był kuratorem Zakładu Postępowania Karnego i Kryminalistyki, od 1992r. jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego i Kryminologii UMCS, jest autorem wielu publikacji z zakresu prawa karnego.
W trakcie konferencji wręczono dedykowaną Prof. Bojarskiemu Księgę Jubileuszową „Teoretyczne i praktyczne problemy współczesnego prawa karnego” Wydawnictwa UMCS, Towarzyszyło temu okolicznościowe wystąpienie Prof. Dr. Hab. Andrzeja Marka.

Zobacz: Transfer skazanych - zmiany w KPK

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Rektora Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego Wydziału Nauk Humanistycznych, oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS i Instytutu Prawa Karnego.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Skuteczne prawo do obrony w sprawach karnych - raport

Grooming w europejskich regulacjach prawnych