BCC popiera propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości w obszarze deregulacji zawodów, podobnie jak wszelkie inne działania zmierzające do ograniczania zbędnych reglamentacji i przepisów, które utrudniają życie przedsiębiorcom.

W opinii BCC nieuzasadniona liczba 380 profesji wymagających certyfikacji państwowej czy branżowej, znacząco ogranicza rynek pracy i dostępność do niego, zwłaszcza przez absolwentów. Stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy - czytamy w stanowisku BCC.

Zobacz: BCC: Rezygnacja z referendum w sprawie wieku emerytalnego to dobre rozwiązanie

Narzuca również koszty certyfikacji, które ponoszą kandydaci na każdym etapie tego procesu, prowadząc do ograniczonej dostępności do poszczególnych grup zawodowych i znacząco podwyższając ceny usług - wskazuje BCC.

Natomiast przedsiębiorców, obowiązujący system prawny, zmusza do nabywania tych reglamentowanych usług, podnosząc koszty prowadzenia działalności gospodarczej - czytamy dalej w komunikacie.

Zobacz: Sondaż BCC: Jak przedsiębiorcy odkładają na swoją emeryturę?

BCC popiera świadomą, przemyślaną i opartą o racjonalne przesłanki, deregulację dostępu do zawodów. Proces ten powinien szczególnie odpowiedzialnie traktować zawody decydujące o zdrowiu, życiu i bezpieczeństwie obywateli. Zaś zadaniem środowisk zawodowych powinno być podnoszenie kwalifikacji i dbałość o jakość świadczonej pracy w oparciu o standardy i dobre praktyki- czytamy w konkluzjach stanowiska BCC.

PS/źródło: BCC

Zobacz także:

BCC dostrzega potrzebę stanowienia dobrego prawa

BCC proponuje system motywacyjny dla budżetówki w miejsce trzynastek