Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r., w dwudziestą rocznicę jej podpisania, przedłożoną przez ministra edukacji narodowej.

Rząd uznaje, że realizacja praw opisanych we wszystkich dziedzinach i obszarach Konwencji o Prawach Dziecka powinna być priorytetem władz i przedmiotem stałej troski wszystkich Polaków.

Obowiązujące w prawie polskim przepisy mające chronić prawa dziecka są zgodne z postanowieniami Konwencji. Najwyższym źródłem tych praw jest Konstytucja RP, w której zawarto podstawowe zasady ustrojowe w dziedzinie stosunków rodzinnych, w tym zasadę ochrony praw dzieci. Podstawowym aktem prawnym w zakresie prawa rodzinnego pozostaje nadal Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. z późniejszymi zmianami.

W 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Do zapewnienia pełnej realizacji praw dziecka utworzona została także instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Obecnie w Sejmie prowadzone są prace nad dalszym wzmocnieniem roli rzecznika, w kierunku umożliwienia mu występowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach dotyczących interesu i praw dziecka.

W ostatnim czasie w ustawodawstwie polskim dokonano również wielu zmian mających wzmocnić ochronę dzieci, w szczególności przed przestępstwami na tle seksualnym. W prowadzono zmiany do Kodeksu karnego i przedłużono okres przedawnienia przestępstw seksualnych popełnianych na małoletnim. Wprowadzono ponadto zmiany dotyczące przestępstw pornografii dziecięcej.

W listopadzie 2009 r. Sejm przyjął ponadto zmiany w ustawie Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw, której celem jest dalsze wzmocnienie ochrony dziecka przed wykorzystaniem seksualnym. Nowe prawo wejdzie w życie 8 czerwca 2010 r.

KPRM/AS