statystyki

Planowane zmiany w kodeksie pracy

13.09.2009, 08:16; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:18
Do PKPP Lewiatan wpłynął z resortu pracy projekt zmian do Kodeksu pracy, którego celem jest zawarcie w jednym akcie prawnym - Kodeksie pracy - problematyki dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.


Konieczność tych zmian wynika między innymi z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał art. 103 k.p., na podstawie którego zostało wydane rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji, za niezgodny z Konstytucją. Proponowane zmiany polegają na: - przyznaniu pracownikowi prawa do skorzystania z czasu wolnego od pracy lub z dnia wolnego od pracy, jeżeli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika przypadałoby poza jego godzinami pracy lub w dniu wolnym od pracy; - całościowym pokryciu kosztów związanych ze szkoleniem, np. przejazd, zakwaterowanie, materiały dydaktyczne; - wprowadzeniu, pod pewnymi warunkami, gwarancji zatrudnienia pracownika przez określony czas po zakończeniu szkolenia; - ograniczeniu zakresu zwrotu kosztów nauki poniesionych przez pracodawcę w przypadku jej przerwania z winy pracownika. Projekt jest w trakcie opiniowania, w dniach 14-15 września będzie on przedmiotem dyskusji na Radzie Rynku Pracy i Radzie Dyrektorów Personalnych.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane