Sprawa Kubaszewski p. Polsce dotyczy radnego, który na sesji rady miejskiej zarzucił władzom lokalnym nieprawidłowości w wydatkowaniu budżetu. W rezultacie radny przegrał proces o ochronę dóbr osobistych z członkami Zarządu Gminy.

ETPC uznał, iż doszło do naruszenia art. 10 EKPCZ z uwagi na to, że zarzuty radnego dotyczyły spraw ważnych publicznie, a osoby, które wystąpiły z powództwem przeciw niemu – z racji pełnionych funkcji – powinny wykazywać się większą tolerancją na krytykę.

Zobacz: ETPC w sprawie prawa do wolności wypowiedzi w zawodzie lekarza

W opinii HFPC sprawa Kubaszewski p. Polsce nie jest jednak odosobniona ale dobrze oddaje problem częstego pomijania przez polskie sądy standardów strasburskich wynikających art. 10 EKPC.

W ocenie HFPC, wymagana jest dodatkowo szersza dystrybucja wyroku ETPC wśród osób i instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości, a także rozesłanie orzeczenia wśród samorządów.

HFPC wskazała także na konieczność prowadzenia systematycznych szkoleń dla sędziów i prokuratorów z zakresu standardów strasburskich, w tym tych dotyczących swobody wypowiedzi.

Zobacz: ETPC przyznał 12 tys. euro na rzecz skarżącej z Polski

Wreszcie, zasygnalizowano potrzebę zmian prawnych w kodeksie postępowania cywilnego, która umożliwiałaby skarżącym wznowienie postępowania po wyroku ETPC stwierdzającym naruszenie Konwencji w ich sprawie.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Wyrok ETPC w sprawie Kupczak przeciwko Polsce

ETPC: Polska naruszyła prawo więźnia do prywatności