statystyki

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na interwencję Fundacji w sprawie stosowania tymczasowego aresztowania

09.08.2008, 05:34; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
Z pisma skierowanego do Fundacji w tej sprawie czytamy m.in., iż obecne przepisy dotyczące doręczenia pism, przewidziane w k.p.k. oraz Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, są wystarczające dla zorganizowania w prawidłowy sposób doręczania dokumentacji do jednostek penitencjarnych w tym samym dniu, w którym uchylono tymczasowe aresztowanie. Ewentualnie można, jeśli warunki techniczne pozwalają, przesyłać tą dokumentację do aresztu drogą elektroniczną z odpowiednim zabezpieczeniem tak jak to stanowi par. 6 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kar i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności oraz dokumentowanie tych czynności (Dz. U. Nr 15, poz. 142).

Prezesi Sądów zobowiązani są do zabezpieczenia takiego doręczenia dokumentacji, aby było ono najbardziej efektywne i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Doręczanie przez kurierów, za pomocą sądowej poczty, pracownika sądu, policji sądowej albo komornika lub wspomnianą pocztą elektroniczną winno to zapewnić. Również czas wyznaczania posiedzeń powinien, na ile to możliwe, uwzględniać konieczność doręczenia tej dokumentacji w tym dniu do aresztów. Koszty doręczania tylko o tyle należy brać pod uwagę o ile nie spowoduje to spadku skuteczności doręczenia pism sądowych, a w konkretnym tutaj przypadku doręczenia dokumentacji do jednostek penitencjarnych w dniu wydania postanowienia o uchyleniu (zmianie) tymczasowego aresztowania. Obecnie trwające prace nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego również obejmują swoim zakresem powyższą problematykę. Ponadto Prezesi Sądów Okręgowych, przez otrzymanie niniejszego stanowiska, zostaną uczuleni na tę kwestię tak, aby w ramach swoich uprawnień i obowiązków, wynikających m.in. z par. 68 ust. 1 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, zorganizowali technicznie doręczanie odpisów orzeczeń, dotyczących uchylenia lub zmiany tymczasowego aresztowania (skutkujących natychmiastowe zwolnienie tymczasowo aresztowanych osób) wraz z nakazami zwolnienia z jednostek penitencjarnych, w taki sposób, aby przedmiotowa korespondencja dotarła do tych jednostek w dniu ich ogłoszenia przez sąd. Umożliwi to uniknięcie podobnych sytuacji jak opisane w piśmie Fundacji.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane