Wiedza odnośnie przysługujących praw jest bardzo niska wśród młodych ludzi, co wykazują przeprowadzane badania ankietowe. Stąd pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości zorganizowania cyklu spotkań edukacyjnych, które podniosą świadomość w zakresie systemu prawnego w Polsce.

Projekt poszerzenia wiedzy prawnej wśród młodych ludzi jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i objął 10 tysięcy uczniów ze szkół średnich i Uczelni Wyższych (z wyłączeniem kierunków prawniczych).

Zobacz: Minister Sprawiedliwości poprowadził kolejny wykład w ramach programu edukacji prawnej

Etapy projektu

Podczas pierwszego etapu realizowano spotkania edukacyjne w całej Polsce. Jak podkreślił Minister ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów w nowoczesny, kreatywny i ciekawy sposób poznawało na nich tajniki wiedzy prawnej.

Drugi etap przeprowadzono w Łodzi obejmując do czerwca 2011 roku kilka tysięcy osób. Ideą II etapu, który był realizowany przez Ministerstwo w porozumieniu z Prezesem KIRP Maciejem Bobrowiczem było dotarcie do wszystkich młodych ludzi z tego regionu.

Zobacz: Drugi etap programu edukacji prawnej obejmie uczelnie wyższe

Lekcje prawa w szkole?

Kolejnym krokiem był wniosek MS Krzysztofa Kwiatkowskiego, oraz Prezesa Macieja Bobrowicza do Minister Edukacji Katarzyny Hall odnośnie włączenia zajęć poszerzających wiedzę o prawie do programu nauczania- w ramach lekcji WOS-u, czy też jako nieobowiązkowego przedmiotu dodatkowego.

Jeśli Ministerstwo Edukacji uwzględni takie lekcje w programie nauczania (z dużym prawdopodobieństwem będzie to wrzesień 2012) etap IV zostanie sfinalizowany.

Zobacz: Podnoszenie świadomości prawnej młodzieży

Kółka zainteresowań prawniczych

W międzyczasie MS zawarło porozumienie z Instytutem Promocji Edukacji (IPE) odnośnie prowadzenia kółek zainteresowań prawniczych, które mają ruszyć 1 września 2011 roku. IPE dociera z informacją do szkół, oraz przygotowuje bazę zapotrzebowań na tematy, a MS przygotowuje wzorcowy program kółek.

Do projektu włączyły się na zasadach pomocy pro bono również inne środowiska: stowarzyszenia sędziów- „Temis”, „Iustitia”, oraz Krajowa Izba Radców Prawnych.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Świadomość prawna obywateli priorytetem

Praktyczna nauka prawa - wspólna inicjatywa resortu sprawiedliwości i samorządu radcowskiego