W opinii inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych nowelizacja ustawy VAT, której rezultatem jest opodatkowanie pakietów medycznych fundowanych przez pracodawców utrudni firmom dbanie o zdrowie swoich pracowników.

Już od 1 lutego pracodawca będzie musiał odprowadzać 23% podatku VAT od wartości pakietu medycznego fundowanego pracownikowi. Do tej pory taka forma dofinansowania zatrudnionych była nieopodatkowana VAT-em, stąd wielu pracodawców finansowało opiekę medyczną w firmach na szeroką skalę.
Dla pracodawcy była to również skuteczna przewaga konkurencyjna w walce o utalentowanych pracowników, którzy poza pensją otrzymywali również ciekawe dodatki pozapłacowe.
- Finansowanie usług medycznych jest najpopularniejszym dodatkiem pozapłacowym w centrach usług biznesowych w Polsce. Z opieki medycznej w prywatnych poradniach korzysta niemal 90% firm z branży-wyjaśnia Marek Grodziński, Członek Zarządu Capgemini Polska i Wiceprezes ABSL. - Opodatkowanie opieki medycznej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do rezygnacji przez wielu pracodawców z tej formy wsparcia dla pracowników.

Zdaniem inwestorów pomysł opodatkowania usług medycznych dziwi, zwłaszcza wobec trudności nękających polską służbę zdrowia. Opodatkowanie pakietów medycznych zamiast prowadzić do zwiększonych wpływów do budżetu, zwiększy odsetek osób korzystających z państwowej opieki medycznej i tym samym wydłuży czas oczekiwania na wizyty u specjalistów- podkreślają inwestorzy. Tym bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem było firmowe dofinansowanie opieki medycznej prawie 2 milionom obywateli i możliwość korzystania przez nich z prywatnych klinik.
Zdaniem analityków rynku, takie modyfikacje w dłuższej perspektywie obniżają również atrakcyjność inwestycyjną Polski. Według Eurostat, Polska jest jednym z krajów o najszybciej rosnących kosztach pracy.
- Dodatkowe generowanie kosztów związanych z zatrudnieniem działa na naszą niekorzyść -wyjaśnia Paweł Panczyj, doradca Ernst&Young i ABSL. - Takie pomysły jak opodatkowanie usług medycznych są kolejnym czynnikiem, który może obniżyć nasz rating atrakcyjności w oczach potencjalnych międzynarodowych inwestorów, którzy badając opłacalność inwestycji patrzą na wszystkie koszty składowe takiego procesu.

źródło:ABSL

Zobacz także:

Zmiany w podatku VAT w 2011 roku

MF: pracownik może skorzystać z rozliczenia dochodów przez pracodawcę