Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w opinii z dnia 29 marca 2010 roku skierowanej do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Wrony odniosła się negatywnie do projektu argumentując, iż działania Ministerstwa Sprawiedliwości nie powinny koncentrować się na tworzeniu kolejnej kategorii skazanych, którzy poddawani byliby szczególnemu reżimowi kontrolnemu. W opinii Fundacji należałoby raczej rozważyć potrzebę dokonania kompleksowych reform w zakresie obecnego ustawodawstwa oraz praktyki dotyczącej tzw. „więźniów niebezpiecznych”.
Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach wprowadziła poprawki polegające na określeniu, że świadek objęty jest wzmożoną ochroną przez sześć miesięcy, choć okres ten może zostać wydłużony.
Komisja zdecydowała się wykreślić z ustawy zapisy o przeprowadzaniu kontroli osobistej więźnia i kontroli pomieszczeń, w których przebywa. Zgody więźnia wymagałoby także umieszczenie go w celi dla szczególnie niebezpiecznych skazanych i przyznanie mu ochrony osobistej jak dla świadka koronnego.

PS/źródło: HFPCZ

Zobacz także:

Nowe typy przestępstw w Kodeksie karnym

Rada Polityki Penitencjarnej już po pierwszym posiedzeniu