Rozwój Krajowego Mechanizmu Prewencji i efektywności zapobiegania przypadkom tortur i nieludzkiego traktowania – to główne tematy konferencji pt. „OPCAT and The Ombudsman”, zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich – prof. Irenę Lipowicz.

W spotkaniu wziął udział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W styczniu 2008 r. w sposób formalny funkcje Krajowego Mechanizmu Prewencji, Rząd – a w jego imieniu Minister Sprawiedliwości – powierzył Ombudsmanowi. Analogiczne rozwiązania przyjęło kilka innych państw europejskich – Ombudsman jest krajowym mechanizmem prewencji w siedmiu spośród siedemnastu państw europejskich, które notyfikowały swoje mechanizmy Podkomitetowi ds. Prewencji.

Jak poinformował rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości, wieloletnia współpraca pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a RPO, rozpoczęta jeszcze długo przed ratyfikacją OPCAT, od momentu przyjęcia przez Ombudsmana funkcji KMP stała się bardziej intensywna.

Przykładem takiej realnej współpracy może być reakcja Ministra Sprawiedliwości na sygnalizowane przez KMP wątpliwości, jakie budziła kontrola korespondencji osadzonych z międzynarodowymi organami ochrony praw człowieka oraz RPO.

- Do tej pory korespondencja ta mogła być otwierana przez służbę więzienną bez zapoznawania się z jej treścią. Interwencje KMP doprowadziły do opracowania przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu zmian Kodeksu karnego wykonawczego zakazującego takiej kontroli. Projekt został przyjęty przez Sejm, a w dniu 14 września zajmie się nim Senat – przypomniał Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Dobrym przykładem jest tu również współpraca między KMP a Ministerstwem Sprawiedliwości na rzecz ochrony nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem. Podstawą współpracy jest w tym przypadku regularna wymiana informacji zarówno o problemach dostrzeżonych w jednostkach dla nieletnich, jak i zaleceniach przedłożonych ich władzom.

Często, w przypadku mniejszych uchybień, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości dokonują analizy informacji KMP i weryfikują wykonywanie zaleceń przez jednostkę podczas własnych wizytacji. W sytuacjach, gdy, wnioski pokontrolne są poważne, Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadza bardzo szczegółowe postępowanie wyjaśniające i kilkakrotnie wizytuję tę samą jednostkę. O wszystkich efektach tych działań RPO jest informowany na bieżąco.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO w sprawie dostępu służb do danych objętych tajemnicą komunikowania

RPO o roli mediacji jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów