W dniu 23-24 października 2009 roku z okazji 20. rocznicy odrodzenia Senatu RP, w Gdańsku odbędzie się Nadzwyczajne Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy.

Obrady w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej otworzy i poprowadzi marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Tematem konferencji będzie: "Demokracja w Europie w dwadzieścia lat po pierwszych wolnych wyborach na wschód od Muru Berlińskiego - Europa w świecie w dwadzieścia lat po zimnej wojnie".

Przed spotkaniem goście złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

To już drugie spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy w Polsce. Pierwsze odbyło się w trybie zwykłym - VI spotkanie miało miejsce 25 maja 2004 roku w Warszawie i było poświęcone roli wyższych izb parlamentów narodowych w Unii Europejskiej oraz w procesie integracji europejskiej. To w Warszawie przewodniczący francuskiego Senatu Christian Poncelet przedstawił ideę powołania Senatu Unii Europejskiej obok istniejącego Parlamentu Europejskiego.

Zjazdy Stowarzyszenia odbywają się co roku. Kolejne, XII spotkanie Stowarzyszenia, odbędzie się w Rzymie w 2010 roku.

Stowarzyszenie powołano do życia w listopadzie 2000 roku z inicjatywy przewodniczącego francuskiego Senatu Christiana Ponceleta i szefów 14 wyższych izb parlamentów krajów europejskich.

Do Stowarzyszenia należy 15 państw. Tworzą je Senaty Belgii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Hiszpanii, Polski, Rumunii i Włoch oraz austriacka Rada Federalna, brytyjska Izba Lordów, holenderska Izba Pierwsza, Rady Federacji Niemiec i Rosji, a także słoweńskie Zgromadzenie Państwowe i szwajcarska Rada. Obserwatorem jest Rada Stanu Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Celem organizacji jest zacieśnianie więzi między parlamentami Europy, promocja dwuizbowości jako podstawy demokratycznego parlamentaryzmu oraz wzmocnienie tożsamości i świadomości europejskiej i korzystania ze wspólnego dorobku.

SRP/AS

Zobacz także:

Przedstawiciele Rady Europy UE spotkali się