W projekcie noweli ustawy ozmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia,zawarto propozycje, które liberalizują niektóre obowiązujące przepisy.

Jedna z nich polega na tym, że niektóre podmioty nie będą musiały ubiegać się w powiatowych inspektoratach sanitarnych lub granicznych inspektoratach sanitarnych o tzw. zatwierdzenie dla rozpoczynanej działalności gospodarczej.
Zatwierdzenie nie będzie wymagane na przykład w odniesieniu do gospodarstw agroturystycznych i przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem win gronowych z upraw własnych, produkowanych w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku. Zatwierdzenie nie będzie także wymagane od zakładów działających na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem.


Jednocześnie przedsiębiorca produkujący lub wprowadzający żywność do obrotu, w tym jej importer i eksporter, nie będzie musiał prowadzić książki kontroli sanitarnej. Z kolei zakłady żywienia zbiorowego typu zamkniętego (np. internaty, przedszkola) będą zwolnione z obowiązku pobierania i przechowywania próbek żywności.


Zaproponowane rozwiązania zwiększą konkurencyjność krajowego przemysłu spożywczego na rynkach europejskich. Uproszczą też zasady prowadzenia działalności gospodarczej związanej z produkcją i obrotem żywnością, a także materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, z zachowaniem niezbędnych procedur prawnych i zasad bezpieczeństwa konsumentów.
Do ustawy wprowadzono rozwiązania, które dostosowują polskie prawo do regulacji wspólnotowych w zakresie bezpieczeństwa żywności, a także wynikają ze stosowania obowiązujących przepisów w praktyce.

KPRM/AS

Zobacz także:

Sąd dla obywateli-konferencja

TK o zasadach wynagradzania syndyków