W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano założenia do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Obecnie obowiązujące przepisy nie ograniczyły użycia narkotyków w Polsce, nie przyczyniły się do skutecznego ścigania dilerów, a z osób uzależnionych uczyniły przestępców, chociaż narkomania uznawana jest za chorobę.

W związku z tym, w projekcie powinien znaleźć się przepis dający prokuratorowi i sądowi możliwość zaniechania ścigania, w pewnych sytuacjach, osób posiadających nieznaczne ilości środków odurzających przeznaczonych na własny użytek, jeżeli pomogą organom ścigania w schwytaniu handlarzy narkotyków. Założenia przewidują podwyższenie dolnego i górnego progu sankcji dla handlarzy narkotyków: zamiast obecnej kary od 1 roku do 10 lat będzie to od 2 lat do 12 lat.

W założeniach przewidziano także wprowadzenie do ustawy przepisu, który regulowałby kwestię udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności wobec osób uzależnionych skazanych za przestępstwa popełnione w związku z uzależnieniem. Chodzi o to, aby takim osobom, w niektórych sytuacjach, umożliwić leczenie poza zakładem karnym.


Założono też dopuszczenie do zdobycia uprawnień specjalistów terapii uzależnień osób, których wykształcenie umożliwi pełne przyswojenie niezbędnych wiadomości z tej dziedziny. Chodzi o osoby, które m.in. uzyskały tytuł magistra filozofii, pedagogiki specjalnej, polityki społecznej.
Należy również zaproponować zmiany polegające na nałożeniu na zakłady opieki zdrowotnej, prowadzące leczenie lub rehabilitację osób używających narkotyków, obowiązku współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, pełniącym funkcję punktu kontaktowego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, jeśli chodzi o gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących osób zgłaszających się na leczenie z powodu uzależnienia, z uwzględnieniem ochrony ich prywatności.

KPRM/AS

Zobacz także:

Propozycje zmian ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Sejm zdelegalizował dopalacze