Po ukazaniu się doniesień medialnych, związanych ze sprawą rodziny z Błot Wielkich, dotyczących umieszczenia ich nowonarodzonego dziecka w rodzinie zastępczej, Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło dokonanie ustaleń, co do stanu faktycznego tej sprawy oraz ewentualnych uchybień urzędników.

Sprawa opisana przez media, dotycząca oddania nowo-narodzonego dziecka do rodziny zastępczej ma charakter precedensowy. Z tego względu w dniu 24 sierpnia 2009 roku Prokurator Apelacyjny w Poznaniu - Sławomir Twardowski w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym - Andrzejem Czumą, polecił zapoznanie się z aktami sprawy pozbawienia Wioletty Woźnej i Władysława Szwaka władzy rodzicielskiej nad ich córką, a następnie zgłoszenie udziału prokuratora w tym postępowaniu.


Na podstawie art. 7 kodeksu postępowania cywilnego, prokurator może brać udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało również, że w dniu 24 sierpnia 2009 r. nadzór nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej przez Wiolettę Woźną i Władysława Szwaka został powierzony innemu kuratorowi zawodowemu.

MS/AS

Zobacz także:

MSWiA zaprasza na konsultacje społeczne

Ruszył pakiet antykryzysowy