W związku z brakiem szczegółowej regulacji prawnej, dotyczącej używania pojazdów specjalnych Służby Więziennej, RPO wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpatrzenie możliwości pilnego wydania rozporządzenia w tej sprawie.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się obywatel z informacją, iż jego prawa są naruszane w czasie transportowania przez pojazdy specjalne Służby Więziennej. W trakcie badania zasadności takiego zarzutu RPO stwierdził, iż brak jest szczegółowej regulacji prawnej dotyczącej używania takich pojazdów.
Rzecznik wystąpił dwukrotnie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydanie właściwego rozporządzenia będącego wypełnieniem delegacji ustawowej z art. 66 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U.z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.). Po pierwszym wystąpieniu udzielono RPO informacji o trwających pracach nad projektem rozporządzenia. Po kolejnym wystąpieniu, które miało miejsce w 2009 roku, uzyskano informację, iż przesłano nową wersję projektu rozporządzenia do akceptacji podmiotów zgłaszających uwagi. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej MSWiA wynika, iż obecnie są prowadzone prace nad kolejną wersją przedmiotowego rozporządzenia.
Rzecznik w swoim aktualnym wystąpieniu zwraca uwagę na fakt, iż od utraty mocy obowiązującej, poprzednio wydanego rozporządzenia w tej sprawie, upłynęły już ponad trzy lata, w związku z czym obecnie nie można właściwie ocenić bezpieczeństwa osób podróżujących pojazdami specjalnymi Służby Więziennej. W związku z powyższym RPO zwraca się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o pilne wydanie rozporządzenia będącego wypełnieniem delegacji z art. 66 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Roma Opoka

Zobacz także:

Narada MS z dyrektorami Służby Więziennej

RPO w sprawie ograniczeń egzekucyjnych dłużników