HFPC skierowała do Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Adama Rapackiego pismoz prośbą o wyjaśnienia w dwóch kwestiach związanych z funkcjonowaniem Systemu Informacji Schengen (SIS).

Pierwsza kwestia poruszona w piśmie HFPZ do Wiceministra dotyczy podstaw prawnych zatrzymywania osób umieszczonych SIS, a druga procedury sprawdzania osób w SIS.

HFPC przypomina iż bez względu na postawę zatrzymania, osoba zatrzymana ma prawo do uzyskania informacji o podstawach prawnych i przyczynach faktycznych zatrzymania w sposób umożliwiający jej zrozumienie tej informacji ponadto zatrzymanemu przysługuje wiele innych praw, o których zatrzymany powinien być poinformowany przez policjanta. Decyzja KGP nie reguluje tej kwestii.

Według HFPC jedynym rozwiązaniem punktu widzenia jasności i spójności prawa, a jednocześnie przestrzegania praw człowieka jest zamieszczenie odpowiednich uregulowań odnoszących się do stosowania systemu SIS w ustawie o policji i odpowiednio w ustawie o straży granicznej, a więc w powszechnie obowiązujących źródłach prawa. Odnośnie kwestii dotyczącej procedury sprawdzania osób w SIS, jeżeli faktycznie wymaga ona dłuższego czasu (co jednocześnie powoduje ograniczenie wolności osobistej), to regulacja w zakresie uprawnień służb, jak również praw osoby sprawdzanej powinny się także znaleźć w ustawie.

HFPC/AS