W dniu 12 stycznia 2011 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów o zajęcie stanowiska w sprawie węgierskiej ustawy medialnej, która zdaniem Fundacji przeczy standardom konstytucyjnym państw Unii Europejskiej.

Ustawa (Akt CLXXXV z 2010 r.) reguluje w sposób kompleksowy wszystkie rodzaje mediów: prasę drukowaną, programy nadawane, jak również sieć internetową.
Obawy Fundacji budzi wprowadzenie nowych instytucji Narodowego Urzędu ds. Mediów i Telekomunikacji (NMHH), który nadzoruje wszystkie media elektroniczne oraz Rady ds. mediów, która posiada kompetencje do nakładania wysokich kar.
Fundacja zwróciła się z wnioskiem o zajęcie stanowiska potępiającego wprowadzenie nowej ustawy medialnej na Węgrzech oraz udzielenie wsparcia wszelkim działaniom instytucji Unii Europejskiej w tym zakresie.
Ponadto, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Jerzego Buzka, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz do 49 pozostałych polskich posłów do Parlamentu Europejskiego o podjęcie interwencji mających na celu kontrolę działań Komisji Europejskiej w zakresie wyjaśnienia przepisów ustawy.

Fundacja wskazała także pytania, jakie w ramach procedury kontrolnej (art. 230 TWE) powinny być zadane Komisji Europejskiej przez posłów.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Tłumaczenie ustawy o wykonywaniu wyroków ETPCz

Projekt nowelizacji ustawy o RTV przyjęty przez rząd