Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia zgody na podpisanie umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra obrony narodowej.

Rada Ministrów zgadza się na podpisanie umowy między Polską a USA dotyczącej stacjonowania amerykańskich sił zbrojnych w naszym kraju. Umowa jest konieczna dla funkcjonowania w Polsce m.in. bazy systemu obrony przeciwrakietowej oraz rozmieszczenia baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. W przyszłości umowa może objąć także inne przedsięwzięcia związane z pobytem w Polsce amerykańskich sił zbrojnych.

W umowie uregulowano bardzo wiele zagadnień związanych ze stacjonowaniem wojsk amerykańskich w Polsce. Określono status oraz warunki pobytu amerykańskich sił zbrojnych, w tym żołnierzy oraz personelu cywilnego, członków ich rodzin, a także podmiotów pracujących na rzecz amerykańskiego wojska, np. wykonawców kontraktowych USA.

Warto podkreślić, że w umowie postanowiono, iż siły zbrojne USA oraz ich personel zobowiązane są do przestrzegania polskiego prawa na całym terytorium naszego kraju. Zawarto w niej też zagadnienia dotyczące jurysdykcji, której podlegaliby amerykańscy żołnierze w Polsce w sytuacji naruszenia przez nich prawa. Ustalono warunki zatrzymania, aresztowania i nadzoru nad personelem USA i członkami rodzin. Wskazano warunki przeprowadzania ćwiczeń amerykańskich wojsk w Polsce. Uregulowano kwestie zwolnień podatkowych.

Zawarcie tej umowy stworzy podstawy prawne do pobytu sił zbrojnych USA w Polsce. Będzie ona miała istotne znaczenie w kontekście współpracy polsko-amerykańskiej w ramach NATO, jako uzupełnienie umowy NATO SOFA.

KPRM/AS

Zobacz także:

Pomoc nieletnim w poszukiwaniu pracy

Świadczenie usług na terytorium RP