Prezes UKE nałożył na spółkę P4 karę w wysokości 500 000 zł za zawyżanie wysokości roszczeń z tytułu jednostronnego rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych przez abonenta przed upływem terminu na jaki umowa została zawarta.

Prezes UKE nałożył na P4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie karę pieniężną w wysokości 500 000 zł za zawyżanie wbrew art. 57 ust. 6 Prawa Telekomunikacyjnego wysokości roszczenia z tytułu jednostronnego rozwiązania umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta.

Postępowanie administracyjne jednoznacznie wykazało, iż P4 wystawiała abonentom noty obciążeniowe zawierające kwoty przewyższające maksymalną wysokość kar umownych należnych w dniu rozwiązania umowy, czym naruszyła art. 57 ust. 6 Pt. Czyn ten zagrożony jest karą pieniężną, co wynika z art. 209 ust. 1 pkt 13a Pt.

Zdaniem UKE pobieranie od abonentów kwoty kary umownej przewyższającej wartość przyznanej ulgi mogło utrudniać lub uniemożliwiać abonentom korzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych, ingerując w ten sposób w gwarantowaną prawem swobodę zawierania umów, a co za tym idzie przedmiotowa praktyka Spółki naruszała również uprawnienia abonentów wynikające z art. 57 ust. 5 Pt.

Naruszenie przez P4 obowiązków z art. 57 ust. 6 Pt, stwierdzono w treści trzech ofert promocyjnych, na podstawie których Spółka zawarła do 25 stycznia 2011 r. 154.624 umów oraz wystawiła 8.335 not obciążeniowych (wezwań do zapłaty). W postępowaniu administracyjnym wzięto pod uwagę tyko przypadki wystąpienia przez P4 z zawyżonym roszczeniem, nie zaś przypadki zawyżenia kar umownych/ulg w treści umów. Operator, jako dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, dopuścił się naruszeń, polegających na wystąpieniu - w ramach badanej próbki - z zawyżonymi roszczeniami do 90,9 proc. abonentów, którym wystawił noty obciążeniowe.

Przy określeniu wysokości kary Prezes UKE wziął pod uwagę jako, czynnik wpływający na obniżenie wymiaru kary, zarówno oświadczenie Spółki o realizacji systemu naprawczego wynikającego z realizacji zobowiązań określonych w decyzji Prezesa UOKiK z dnia 28 stycznia 2011 r., znak DDK-61-9/10/10/EK nałożonej za naruszenie art. 57 ust. 5 i 6 Pt,. polegającego na wysłaniu konsumentom/abonentom informacji o zawyżonych karach umownych oraz o prawie wystąpienia o zwrot nienależnie pobranych kwot z tytułu zawyżonych kar umownych, jak i deklarowane przez Spółkę zmniejszenie wysokości kar umownych na indywidualnych kontach abonenckich.

Prezes UKE podkreśla także, że wysokość kary pieniężnej uwzględnia okoliczność, że Spółka była już karana przez Prezesa UKE w 2010 r. za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych P4, przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych.

PS/źródło:UKE

Zobacz także:

UKE chce wyeliminować nieuczciwe loterie i konkursy SMS

UKE: Polkomtel zapłaci 2,5 mln