Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Fresenius Medical Care kontroli nad spółką Eurodial. Przedsiębiorcy prowadzą m.in. działalność w zakresie świadczenia usług dializacyjnych dla osób z niewydolnością nerek. Transakcja może się jednak odbyć pod określonymi warunkami.

W styczniu 2011 roku do UOKiK wpłynął wniosek spółki Fresenius Medical Care dotyczący przejęcia Eurodial. Przedsiębiorcy prowadzą m.in. działalność w zakresie świadczenia usług dializacyjnych dla osób z niewydolnością nerek. Według danych NFZ z lutego 2011 roku w Polsce działają 273 stacje dializ – publiczne i niepubliczne.

Fresenius Medical Care – poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska posiada 49 stacji w 15 województwach. Jest to największa niepubliczna sieć tego typu placówek w kraju. Eurodial jest właścicielem 23 stacji w 9 województwach i plasuje go to na trzecim miejscu pod względem posiadanych punktów świadczących zabiegi dializ.

Usługi dializacyjne są świadczeniami zdrowotnymi gwarantowanymi. Oznacza to, że są wykonywane pacjentom bezpłatnie. Zabiegi refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, a przedsiębiorcy wykonujący dializy muszą mieć zawartą umowę z NFZ. Stawki płacone przez Narodowy Fundusz są na ogół jednakowe dla wszystkich podmiotów, niezależnie od regionu kraju. Stacje dializ nie konkurują więc ze sobą ceną, a jedynie jakością wykonywanych usług.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że w wyniku koncentracji doszłoby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku świadczenia usług dializacyjnych w dwóch województwach: wielkopolskim i zachodniopomorskim. Biorąc pod uwagę liczbę stacji, stanowisk do dializowania, liczbę pacjentów i wartość umów z Narodowym Funduszem Zdrowia udział obu spółek kilkukrotnie przewyższałby tam pozycję innych podmiotów. Pod uwagę wzięto również fakt, że w ostatnich latach udziały uczestników koncentracji znacznie wzrosły i trend ten może się utrzymać, a także bariery wejścia na rynek – m.in. wysoki koszt uruchomienia nowej stacji.

Zgodnie z warunkiem nałożonym przez Prezes UOKiK Fresenius Medical Care musi do 31 grudnia 2012 roku wyzbyć się wszelkich praw do jednej własnej (w Kole) oraz trzech przejmowanych stacji dializ – w Poznaniu, Pile i Kołobrzegu. Sprzedaż może nastąpić jedynie na rzecz niezależnego podmiotu, który będzie w dalszym ciągu prowadzić usługi dializacyjne – w przeciwnym razie nie zostanie zaakceptowany przez UOKiK.

Spółka ma obowiązek złożyć informację o realizacji warunku, w ciągu 30 dni od jego realizacji, nie później jednak niż do 30 stycznia 2013 roku. Wypełnienie nałożonego obowiązku gwarantuje, że w wyniku koncentracji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK: Zmowa dystrubutorów artykułów biurowych

UOKiK: Itaka ukarana za stosowanie klauzul abuzywnych