Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich, w wystąpieniu do ministra gospodarki, poruszyła problem szerokiej dostępności dla dzieci i młodzieży gier komputerowych o treściach przesyconych brutalnością i przemocą.

RPO zwraca uwagę, że od niedawna na polskim rynku dostępna jest gra "Grand Theft Auto V (GTA V)", w której gracz wcielając się w głównego bohatera, jest zmuszany do brutalnych zabójstw oraz torturowania ludzi.

Sprzeciw Rzecznika budzi okoliczność, że przemoc i nieludzkie traktowanie zostały sprowadzone w tym przypadku do funkcji rozrywkowej.

RPO podkreśla, że nie można bagatelizować sytuacji, w której młody człowiek uczestniczy w aktach nieludzkiego i poniżającego traktowania, nawet jeśli w czasie gry nie wyrządza krzywdy realnej osobie, a wirtualnemu przeciwnikowi. W jej ocenie zagraża to szczególnie dzieciom i młodzieży, którzy z racji wieku oraz braku doświadczenia życiowego wykazują się dużo mniejszą odpornością i krytycyzmem.

Zdaniem Ireny Lipowicz rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie prawnie regulowanej kontroli obrotu grami komputerowymi w zakresie tytułów, które ze względu na określone wątki nie powinny być dostępne dla konsumenta będącego dzieckiem lub nastolatkiem.

Jednym z tego rodzaju systemów jest Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier (PEGI), który powstał, aby pomóc rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych - wskazuje RPO. System ten jest stosowany w znacznej części Europy. Oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne obowiązujące w Polsce, jednak w obecnym stanie prawnym, system ten jest jedynie pewnego rodzaju sugestią dla konsumenta.

Rzecznik zwraca także uwagę, że w Wielkiej Brytanii PEGI stało się prawnie obowiązującym systemem oznaczania gier komputerowych, a sprzedawcy mają obowiązek kontroli wieku kupujących.

Źródło:RPO