„Język a prawo” to tytuł wykładu inaugurującego seminarium wymowy prawniczej, podczas którego szukano odpowiedzi na pytanie – czy prawnik powinien być dobrym mówcą?
Już w starożytności umiejętności oratorskie były cenione. Sztuką było nie tylko odpowiednie posługiwanie się językiem, ale także zdolność do przekonania słuchaczy do wygłaszanych racji.
To właśnie w Atenach należy szukać źródeł wygłaszanej dziś przez prawników mowy końcowej przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy. Dlatego też oprócz opanowania wiedzy płynącej z kodeksów, prawnicy powinni opanować sztukę przemawiania.
Zobacz: Kariera w dyplomacji
Czym jest retoryka?
Pod pojęciem retoryki kryje się szereg określeń: perswazja, sztuka skutecznego przekonywania, umiejętność posługiwania się żywym słowem. Uznawana jest za znaczący instrument życia politycznego, niezwykle przydatny w praktyce prawniczej. Jest to nie tylko umiejętność pięknego wysłowienia, poprawnego myślenia, ale również perswazji.
Zobacz: Młodzi prawnicy szerzą ideę pro publico bono
Cechy prawnika – krasomówcy
Profesjonalny prawnik to doskonały mówca. Musi przecież siłą swych argumentów „ubranych” w odpowiednie słowa przekonać strony do swych racji. Nie trzeba w tej materii być profesjonalistą zdolność ta powinna być naturalna -podkreślał prof. Jerzy Bralczyk podczas wykładu dla studentów , który odbył się w ramach seminarium nt. „Wymowa prawnicza”.
Na jakość naszej wypowiedzi wpływają gesty służące podkreśleniu znaczenia wypowiadanych słów, postawa, ale przede wszystkim intonacja naszego głosu, który potrafi oddać nasze emocje, dystans, czy naszą identyfikację z poruszoną kwestią - dodaje.
Zobacz: Porozumienie Ministerstwa Sprawiedliwości i UW w sprawie praktyk
Należy zatem stwierdzić, iż zamierzając zawodowo zajmować się prawem nie tylko musimy opanować sztukę logicznego myślenia, poznać wszelkie niuanse prawne, ale przede wszystkim posiąść zdolność doskonałego przemawiania - najważniejszego narzędzia w pracy prawnika.
Agata Kilarska
Zobacz także: