statystyki

Które sprawy spadkowe załatwi się u notariusza, a które w sądzie

autor: Ewelina Stępień09.10.2013, 06:54; Aktualizacja: 09.10.2013, 15:48
Notariusz z klientem

Notariusz z klientemźródło: ShutterStock

Wydany przez rejenta akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza uzyskanie praw do majątku. Jednak załatwienie spraw w kancelarii nie zawsze będzie możliwe, np. gdy jeden ze spadkobierców kwestionuje testament. W takich przypadkach nabycie spadku będzie mógł stwierdzić jedynie sąd.

Całość spraw związanych z nabyciem praw do spadku, tj. złożenie oświadczenia o jego przyjęciu bądź odrzuceniu, otwarcie i ogłoszenie testamentu (w przypadku dziedziczenia testamentowego) oraz poświadczenie dziedziczenia, można załatwić u rejenta. W ten sposób zaoszczędza się sporo czasu, ponieważ cały proces trwa z reguły kilka dni (przygotowanie i dostarczenie dokumentów, uzgodnienie terminu), przy czym sama wizyta w kancelarii zajmuje około godziny.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Grażka(2017-01-24 09:49) Zgłoś naruszenie 01

    Całe szczęście że ja nie musiałam chodzić po sądach i dało się wszystko załatwić u notariusza. Swoją drogą trafiłam na bardzo fajną i doświadczoną Panią notariusz, która wiele dobrego podpowiedziała jeśli chodzi o takie sprawy spadkowe. Pani Cejrowska w Tczewie ma kancelarię jeśli ktoś z okolic to warto do niej się udać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane