statystyki

Które sprawy spadkowe załatwi się u notariusza, a które w sądzie

autor: Ewelina Stępień09.10.2013, 06:54; Aktualizacja: 09.10.2013, 15:48
Notariusz z klientem

Notariusz z klientemźródło: ShutterStock

Wydany przez rejenta akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza uzyskanie praw do majątku. Jednak załatwienie spraw w kancelarii nie zawsze będzie możliwe, np. gdy jeden ze spadkobierców kwestionuje testament. W takich przypadkach nabycie spadku będzie mógł stwierdzić jedynie sąd.

Całość spraw związanych z nabyciem praw do spadku, tj. złożenie oświadczenia o jego przyjęciu bądź odrzuceniu, otwarcie i ogłoszenie testamentu (w przypadku dziedziczenia testamentowego) oraz poświadczenie dziedziczenia, można załatwić u rejenta. W ten sposób zaoszczędza się sporo czasu, ponieważ cały proces trwa z reguły kilka dni (przygotowanie i dostarczenie dokumentów, uzgodnienie terminu), przy czym sama wizyta w kancelarii zajmuje około godziny.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Grażka(2017-01-24 09:49) Zgłoś naruszenie 01

    Całe szczęście że ja nie musiałam chodzić po sądach i dało się wszystko załatwić u notariusza. Swoją drogą trafiłam na bardzo fajną i doświadczoną Panią notariusz, która wiele dobrego podpowiedziała jeśli chodzi o takie sprawy spadkowe. Pani Cejrowska w Tczewie ma kancelarię jeśli ktoś z okolic to warto do niej się udać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane