Aby legalnie rozpocząć budowę, trzeba poczekać, aż decyzja zezwalająca na inwestycję stanie się prawomocna – orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.
W sprawie, w której wypowiedział się SN, prokurator wystąpił przeciwko oskarżonym: kierownikowi budowy, geodecie, inspektorowi nadzoru budowlanego i wykonawcy robót. Dopuścili oni bowiem do wybudowania chodnika i przebudowy wjazdu, zanim decyzja administracyjna pozwalająca na budowę stała się ostateczna.
Samowola
Prokurator uznał, że w ten sposób oskarżeni działali na szkodę interesu publicznego. Wskazał na treść art. 90 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 1994 r. nr 89, poz. 414 z późn. zm.), zgodnie z którym za samowolę budowlaną grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.